Caryocolum provinciella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Caryocolum provinciella
(Stainton, 1869)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

motyle

Podrząd

Glossata

Infrarząd

motyle różnoskrzydłe

Nadrodzina

Gelechioidea

Rodzina

skośnikowate

Podrodzina

Gelechiinae

Plemię

Gnorimoschemini

Rodzaj

Caryocolum

Gatunek

Caryocolum provinciella

Synonimy
  • Gelechia provinciella Stainton, 1869
  • Lita provinciella (Stainton, 1869)
  • Phthorimaea provinciella (Stainton, 1869)
  • Gnorimoschema provinciellum (Stainton, 1869)
  • Caryocolum provinciellum (Stainton, 1869)

Caryocolum provinciellagatunek motyla z rodziny skośnikowatych i podrodziny Gelechiinae. Zamieszkuje południową Europę i zachodnią Afrykę Północną.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1869 roku przez Henry’ego Tibbatsa Staintona w dziele The tineina of southern Europe[1]. Jako lokalizację typową wskazano Francję[2][3]. W 1901 roku Hans Rebel umieścił ten gatunek w rodzaju Lita[4], w 1926 roku Edward Meyrick w rodzaju Phthorimaea[5], a w 1954 roku Josef Wilhelm Klimesch w rodzaju Gnorimoschema[6]. W 1958 roku w obrębie tegoż rodzaju wyróżniony został przez Františka Gregora Jr i Dalibora Povolnego podrodzaj Gnorimoschema (Caryocolum), do którego trafił omawiany takson[7]. Do rangi rodzaju wyniósł ten podrodzaj w 1958 roku László Anthony Gozmány[8].

W 1988 roku Peter Huemer przy okazji rewizji rodzaju Caryocolum na podstawie morfologicznej analizy kladystycznej zaliczył C. provinciella do monotypowej grupy gatunków provinciella[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owad dorosły[edytuj | edytuj kod]

Obie płcie osiągają od 5 do 6 mm długości skrzydła przedniego[2].

Głowa jest wypukła, jasnobrązowa z ciemnoszarym czołem oraz ciemnobrązowymi krawędziami oczu. Głaszczki wargowe są odgięte, trójczłonowe, o członie drugim białym na powierzchni wewnętrznej i ciemnobrązowym na powierzchni zewnętrznej, a członie trzecim brązowo nakrapianym. Aparat gębowy ma ponadto dobrze wykształconą, prawie tak długą jak głaszczki wargowe ssawkę oraz czteroczłonowe głaszczki szczękowe[2].

Tułów wraz z tegulami ma barwę jasnobrązową z ciemnobrązowym nakrapianiem. Przednie skrzydła mają barwę brązową do ciemnobrązowej z jasnobrązowo rozjaśnioną i opatrzoną rozproszonymi łuskami białymi brzegami grzbietowymi. Ogólnie wzór skrzydła przypomina ten u C. marmoruem i C. sciurella. W 1/5 i połowie długości leżą niewyraźnie zaznaczone, białawe łaty, między nimi i odsiebnie do środkowej znajdują się czarne kropki, a plamki kostalna i tornalna są odseparowane i słabo odznaczające się[2].

Genitalia samca mają słabo zesklerotyzowaną i pozbawioną kolców zawieszkę, szeroką u podstawy i równomiernie ku smukłej części odsiebnej zwężoną walwę, półjajowaty z wypukłą krawędzią grzbietową i prostą krawędzią brzuszną sakulus, przysadzisty i stopniowo zwężony ku smukłej części odsiebnej sakus, parę długich, igłowatych sklerotyzacji na anellusie, krótki i przysadzisty edeagus o wierzchołku lekko zakrzywionym, zaopatrzonym w dużą odnogę wierzchołkową i liczne, drobne ciernie. Tylna krawędź winkulum ma głębokie, nieco asymetrycznie U-kształtne wcięcie środkowe i parę małych wyrostków bocznych[2].

Odwłok samicy ma ósmy segment pozbawiony wyrostków, zaopatrzony w dwie zaokrąglone z tyłu sklerotyzacje brzuszne z silnymi fałdami bocznymi oraz dwie dalsze fałdki odgałęziające się od pierścieniowatego z zafalonym brzegiem tylnym przedsionka genitaliów. Przewód torebki kopulacyjnej ma w tylnej części parę krótkich i szerokich, zrośniętych z przedsionkiem sklerytów brzuszno-bocznych. Znamię torebki ma dużą podstawę, silny hak z zębami nasadowymi i otoczone jest kolczastym obszarem ściany jej korpusu[2].

Larwa[edytuj | edytuj kod]

Gąsienica ma ciało zielonkawe ze słabo zaznaczonymi, rudozielonymi, podłużnymi liniami grzbietową i podgrzbietowymi, błyszcząco czarną głową oraz błyszcząco czarnymi plamami – dużą na przedtułowiu i małą na segmencie analnym[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Skośnikowaty ten zasiedla piaszczyste pobrzeża wód[2]. Gąsienice są oligofagicznymi fitofagami, żerującymi na bieńcu z gatunku Silene nicaensis oraz na połonicznikach[2][3]. Żyją zagrzebane u podstawy rośliny żywicielskiej, wewnątrz rurkowatych, oblepionych piaskiem oprzędów. Podobnie kokony poczwarek budowane są w podłożu z piasku i przędzy[1][2]. Na świat przychodzą dwa pokolenia w ciągu roku. Pierwsze pokolenie owadów dorosłych lata od początku kwietnia do maja. Potomne mu gąsienice żerują w czerwcu, a powstające z nich motyle latają w sierpniu. Gąsienice następnego pokolenia pojawiają się we wrześniu, są stadium zimującym, a żer kończą w marcu[2].

Owad zachodniopalearktyczny, śródziemnomorski, znany z Maroka, Tunezji, Portugalii, Hiszpanii, południowej Francji i Grecji[3][9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Henry Tibbats Stainton: The tineina of southern Europe. London: J. Van Voorst, 1869, s. 221.
  2. a b c d e f g h i j k Peter Huemer. A taxonomic revision of Caryocolum (Lepidoptera: Gelechiidae). „Bulletin of the British Natural History Museum of London. Entomology”. 57 (3), s. 439-571, 1988. 
  3. a b c Markku Savela: Caryocolum Gregor & Povolný, 1954. [w:] Funet.fi [on-line]. [dostęp 2022-12-19].
  4. H. Rebel, Famil. Pyralidae-Micropterygidae, [w:] H. Rebel, O. Staudinger, Catalog der Lepidopteren des palaearctischen Faunengebietes 2, t. 2, Berlin 1901.
  5. Edward Meyrick. Lepidoptera Heterocera. Fam. Gelechiadae. „Genera Insectorum”. 184, s. 1-290, 1925. 
  6. Josef Wilhelm Klimesch. Die an Caryophyllaceen lebenden europaeischen Gnorimoschema Busck (Phthorimaea Meyr.)-Arten. „Zeitschrift der Wiener Entomologischen Gesellschaft”. 38, s. 273-288, 1954. 
  7. F. Gregor, D. Povolny. Systematische und zoogeographische Studie iiber die Gruppe der ArtenGnorimoschema Busck mit Riicksicht auf die richtige Diagnostik des Schadlings Gnorimoschemaocellatellum Boyd. „Zoologicke a Entomologicke Listy”. 3, s. 83-96, 1954. 
  8. László Anthony Gozmány. Microlepidoptera IV. „Fauna Hungariae”. 40, s. 1-295, 1958. 
  9. Caryocolum provinciella (Stainton, 1869). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2022-12-19].