Przejdź do zawartości

Castillo de Santa Bárbara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Castillo de Santa Bárbara
Ilustracja
Castillo de Santa Bárbara w Alicante
Państwo

 Hiszpania

Miejscowość

Alicante

Rozpoczęcie budowy

prawdopodobnie IX w.

Położenie na mapie Wspólnoty Walencji
Mapa konturowa Wspólnoty Walencji, na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Castillo de Santa Bárbara”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Castillo de Santa Bárbara”
Ziemia38°20′56,4″N 0°28′40,8″W/38,349000 -0,478000

Castillo de Santa Bárbara – zabytkowa warownia, położona na wysokiej skale (góra Benacantil) nad starym miastem w Alicante (Hiszpania, wspólnota Walencja). Wraz z wieżowcem hotelu Tryp Gran Sol, stanowi dominantę panoramy miasta od strony Morza Śródziemnego.

Zamek znajduje się na wysokości 166 m n.p.m., na nagiej, jasnej skale. Początki założenia sięgają prawdopodobnie IX wieku, a nazwa może wywodzić się z arabskiego Banu-lQatil, czyli małżowina uszna (kształt góry). 4 grudnia 1248 zdobyty przez siły kastylijskie pod dowództwem przyszłego króla Alfonsa X Mądrego. W XVIII wieku zmalało znaczenie militarne obiektu i zaczęto go używać jako więzienia. W 1963 opuszczone ruiny zaadaptowano na cele turystyczne i otwarto dla zwiedzających.

Na jeden z dziedzińców zamkowych wjechać można specjalną windą z poziomu miasta (Avenida de Jovellanos). Szyb ma 205 metrów wysokości. Teren zamkowy otacza Parque de la Ereta, uporządkowany w początkach XXI wieku. Dominują w nim drzewa oliwne. Zejście z zamku możliwe jest także specjalnym panoramicznym chodnikiem w kierunku podziemnej stacji tramwajowej Mercado.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • pr. zbior., Hiszpania, wyd. Pascal, Bielsko-Biała, 2005, s. 764–765, ISBN 83-7304-396-9.
  • Alicante – plan miasta, wyd. Comunitat Valenciana, 2009
  • Map of the Castle Santa Barbara, wyd. muzeum zamkowego, 2009