Cela nr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cela numer – serial dokumentalny emitowany w stacji TVN, który ukazywał życie więźniów w polskich więzieniach. Pierwsze 3 odcinki programu prowadziła Kora, ale ze względu na niską wówczas oglądalność program został zdjęty z anteny. Po kilku latach TVN podjął się kontynuacji programu, ale (ze względu na to, iż Kora była według szefów stacji zbyt ostra i radykalna wobec więźniów) postanowiono, że programem zajmie się Edward Miszczak. Wyemitowano wówczas 56 odcinków serialu.

Drugą serią programu był program Cela, który ukazywał życie więźniów poza granicami Polski. W tej serii Edward Miszczak wyjeżdża poza granice kraju, aby zobaczyć, co dzieje się w więzieniach poza granicami Polski, gdzie przebywają Polacy. Skazani za różne przestępstwa - zawsze sądzeni zgodnie z prawem danego kraju. A to często w oczach Europejczyka graniczy z bezprawiem: w Ekwadorze karę 12 lat więzienia dostaje zarówno przemytnik 3 gramów kokainy, jak i wielokrotny zabójca. Program próbował pokazać szczególnie problem w więzieniach Ameryki Południowej, gdzie Polacy byli traktowani w sposób karygodny. Program pokazał także, że w południowoamerykańskich więzieniach panują gangi, z którymi zwykli więźniowie nie mają żadnych szans. Edward Miszczak w miarę możliwości rozmawiał z polskimi więźniami, którzy opowiadali, jak naprawdę wyglądają tam cele.

Twórcy programu odwiedzili kraje Ameryki Południowej: Ekwador, Peru, Brazylię i Argentynę. W tych krajach do najtańszych przemytników narkotykowych należą przybysze z dawnych krajów demokracji ludowej. Za przemytniczy kurs obiecywano im zwykle kilka tysięcy dolarów. Dla nich - majątek. Nie dostali nigdy żadnych pieniędzy. Mają za to wysokie kary (wyroki: 8, 10, a nawet 14 lat więzienia). W tej chwili wegetują w straszliwych warunkach, bo więzienia w tamtej części świata są zwykle koszmarem. Nie mają szans na deportację, bo Polska nie ma odpowiednich umów.