Cenote

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święta studnia cenote w Chichén Itzá
Cenote Ik Kil koło Chichén Itzá
Cenote w Valladolid
Nurkowanie w cenocie w Tulúm

Cenote [seˈnoˌte], z języka maya dzonot – odmiana lejów zapadliskowych charakterystyczna dla równin wapiennych Meksyku i Kuby. Leje te mają kolisty kształt i pionowe ściany i wypełnione są wodą do zwierciadła wód podziemnych[1].

Cenoty w kulturze Majów[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na ograniczone opady i brak rzek, cenoty były dla Majów podstawowym źródłem wody i to przez cały rok. Duże miasta, takie jak Chichén Itzá budowano więc wokół tych naturalnych studni. Niektóre z nich pełniły również ważną rolę rytualną, związaną z kultem boga deszczu i wody Chaaka, który zgodnie z dawnymi wierzeniami, miał w takich studniach krasowych mieszkać[2]. Wierzono również, że studnie te prowadzą w zaświaty[3]. Dokonywano również ofiar z ludzi. Znaleziska archeologiczne obejmują zarówno liczne szkielety, jak i przedmioty związane z kultem[4]. Na przykład na terenie świętej cenoty (cenote sagrado) na terenie strefy archeologicznej Chichén Itzá, znaleziono liczne ludzkie szczątki, z czego około 80% kości pochodziło od dzieci w wieku pomiędzy 3 a 11 rokiem życia[3].

Cenoty współcześnie[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie wiele z cenotów zostało zaadaptowanych przez człowieka do celów rekreacyjnych i turystycznych – w tym m.in. do zwiedzania, zażywania kąpieli, czy też do nurkowania[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Migoń: Geomorfologia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013, s. 264. ISBN 978-83-01-15979-5.
  2. Secrets of the Maya Otherworld [online], Magazine, 1 sierpnia 2013 [dostęp 2019-03-06].
  3. a b Mark Tutton CNN, Hidden tunnel could lead to Mayan ‘entrance to the underworld’ [online], CNN [dostęp 2019-03-06].
  4. „Haunted” Maya Underwater Cave Holds Human Bones [online], National Geographic News, 16 stycznia 2014 [dostęp 2019-03-06].
  5. InHerit Awarded National Geographic Society Grant for Yucatec Cenotes Heritage and Conservation Project | Institute for the Study of the Americas [online] [dostęp 2019-03-06] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]