Centralna Rada Żydów w Niemczech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo
The Leo-Baeck-Haus w Berlinie, siedziba Centralnej Rady Żydów w Niemczech

Zentralrat der Juden in Deutschland (Centralna Rada Żydów w Niemczech) – federacja niemieckich Żydów zrzeszonych w wielu żydowskich organizacjach w Niemczech.

Została założona 19 lipca 1950 roku, jako odpowiedź na powiększające się odosobnienie niemieckich Żydów przez międzynarodową gminę żydowską i powiększające się zainteresowanie żydowskimi sprawami przez rząd Niemiec Zachodnich. Początkowo siedziba związku mieściła się we Frankfurcie nad Menem, następnie w Düsseldorfie oraz w Bonn, a obecnie od 1999 w Berlinie.

Wspólnota żydowska w Niemczech liczy około 100 tysięcy zarejestrowanych członków, choć ta liczba nie do końca odzwierciedla liczby wszystkich żyjących w Niemczech Żydów. Początkowo związek otrzymywał finansową pomoc i moralne poparcie od rządu niemieckiego.

Obecnie m.in. domaga się delegalizacji neonazistowskiej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD)[1].

Prezydenci[edytuj | edytuj kod]

Josef Schuster – prezydent Zentralrat der Juden in Deutschland

Sekretarze generalni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Frankfurter Rundschau” z 7 lipca 2007 – według wiceprzewodniczącego Dietera Graumanna brak debaty na temat delegalizacji NPD stanowi w praktyce adresowany do neonazistów sygnał, że NPD może liczyć na gwarancje istnienia. Zakaz działalności NPD ma pozbawić ją możliwości „siania polityki nienawiści” w Niemczech.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]