Centrum Demokratyczne (Chorwacja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Centrum Demokratyczne
Lider Vesna Škare-Ožbolt
Data założenia 2000
Deklarowana
ideologia polityczna
centroprawica
strona oficjalna

Centrum Demokratyczne (chorw. Demokratski centar, DC) – chorwacka partia polityczna o profilu centroprawicowym, działająca od 2000. Od 2002 ugrupowanie posiada status obserwatora w Europejskiej Partii Ludowej[1].

Centrum Demokratyczne 14 kwietnia 2000 zarejestrowała grupa umiarkowanych działaczy Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej[2]. Nastąpiło to wkrótce po przegranych przez HDZ wyborach parlamentarnych. Inicjatorem powstania tej partii był Mate Granić, ustępujący minister spraw zagranicznych. DC pozostawała do końca kadencji w opozycji. W kolejnych wyborach startowała w koalicji z Chorwacką Partią Socjalliberalną. Wspólna lista otrzymała 4,1% głosów i 3 mandaty, z których jeden przypadł centrystom[3]. Mate Granić opuścił partię, jego następczyni i jedyna posłanka w Zgromadzeniu Chorwackim, Vesna Škare-Ožbolt, została ministrem sprawiedliwości w gabinecie Iva Sanadera (do 2006). Od 2007 DC pozostaje poza parlamentem krajowym. W 2009 jego liderka wystartowała jako kandydatka niezależna w wyborach prezydenckich. Vesna Škare-Ožbolt w pierwszej turze uzyskała 1,89% głosów, zajmując 11. miejsce wśród 12 kandydatów z wynikiem 7,25%[4].

W wyborach w 2011 DC startowało w jednym okręgu w koalicji z HDZ, jego liderka powróciła do krajowego parlamentu jako jedyna kandydatka partii[5].

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Przypisy