Przejdź do zawartości

Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii
Oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku
Drewniany jednokondygnacyjny dom nakryty dwuspadowym dachem krytym dachówką, z prawej zielona ławka
Hallerówka (2022)
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Władysławowo

Adres

ul. Morska 6

Data założenia

1981

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii”
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa konturowa powiatu puckiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii”
Położenie na mapie gminy Władysławowo
Mapa konturowa gminy Władysławowo, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii”
Położenie na mapie Władysławowa
Mapa konturowa Władysławowa, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii”
Ziemia54°47′47,8″N 18°24′01,3″E/54,796611 18,400361
Strona internetowa

Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii[1] (Hallerówka[1]) – muzeum we Władysławowie, oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku (od 2013 roku[1]), założone w 1981 roku (pod obecną nazwą od 2000 roku[1]), mieszczące się w drewnianej willi z 1924 roku[1] przy ulicy Morskiej 6, należącej przed wojną do gen. Józefa Hallera i jego krewnych[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Pomnik gen. Józefa Hallera (2014)

Grunt pod budowę willi nabył ppłk. Henryk Bagiński od Leona Torlińskiego, mieszkańca Wielkiej Wsi[1]. Generał Józef Haller zamieszkiwał willę wraz z rodziną podczas letnich wakacji[1], przyjeżdżali do niej także m.in. harcerze[1]. Dookoła budynku powstało letnisko nazywane Hallerowem[1].

Po II wojnie światowej budynkiem zarządzało miasto Władysławowo[1]. Z inicjatywy „Towarzystwa Przyjaciół Hallera” znajduje się tu obecnie „Muzeum Generała Hallera”, z niewielką ekspozycją cennych pamiątek poświęconych generałowi. W sąsiednim domku – byłej siedzibie adiutanta generała (Dworzańskiego), tzw. „Adiutantówce” znajduje się Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, udostępnione dla zwiedzających od 2017 roku[1]. W sąsiedztwie willi znajduje się odsłonięty w sierpniu 1995 roku „Pomnik Generała Józefa Hallera”, przed którym organizowane są uroczystości z okazji rocznicy obchodów Zaślubin Polski z morzem oraz Narodowego Święta Niepodległości.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i j k l Hallerówka [online], Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy [dostęp 2022-06-24] (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]