Barwa czerwona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
czerwony
 
Ilustracja
Odcienie czerwieni
Przybliżone współrzędne barw1
Hex (szesnastkowo)

#FF0000

RGB [0-255]

(255, 0, 0)

CMYK [0–100%]

(0, 100%, 100%, 0)

HSV [°, %, %]

(0°, 100%, 100%)

1Dla większości barw są to dane orientacyjne.
Czerwonak
Czerwona tkanina w XIX-wiecznej spódnicy podhalańskiej.

Barwa czerwona (czerwień) – jedna z addytywnych barw podstawowych. Na kole barw dopełnia barwę cyjanową.

Niegdyś [kiedy?] była uważana za jedną z barw podstawowych w metodzie subtraktywnej i stosowana w poligrafii jako jedna z podstawowych barw farb drukowych, obecnie w tej metodzie jest barwą czystą składającą się z żółtego i magenty. W palecie RGB używanej w telewizorach i monitorach komputerowych czerwony jest jednym z trzech kanałów (oznaczonym literą R).

Zakres światła czerwonego ma długość fali od ok. 630 do ok. 780 nm i stanowi przedział najniższych częstotliwości rozpoznawalnych przez ludzkie oko. Promieniowanie o długości fali powyżej tego zakresu nazywa się podczerwonym i jest dla człowieka niewidzialne.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa koloru czerwonego w języku polskim pochodzi od nazwy czerw, określającej larwę owada zwanego czerwcem polskim, z którego uzyskiwano koszenilę służącą do barwienia tkanin na kolor czerwony[1].

Historia i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Zachód Słońca

Czerwień w niektórych językach jest synonimem słowa „kolorowy”, zaś w innych słowa „piękny”[2].

Barwa czerwona w Chinach jest kolorem szczęścia, powodzenia i miłości, na ślubie panny młode zakładają tam czerwone suknie, zaś w południowej Afryce stanowi kolor żałoby.[potrzebny przypis].

Pozytywne konotacje czerwieni to te kojarzone z miłością (czerwona róża, czerwone serduszka walentynkowe) i pasją (gorące uczucia – płomień). Czerwień symbolizuje też siły witalne, życie i piękno. Z ogromnej ilości symbolizowanych przez nią cech, do najważniejszych należą: ekstrawertyzm, odwaga, antydepresyjność, asertywność, determinacja, przyjazność, ciepło i wrażliwość. Jest kojarzona z organizacjami charytatywnymi, pomocą medyczną (czerwony krzyż) i organizacjami lewicowymi, a w krajach Europy Wschodniej i Środkowej również z komunizmem.

To także symbol rewolucji. Kolor czerwony użyty w odpowiednim kontekście może kojarzyć się z wojną, rewolucją, śmiercią, walką.

Wpływ na człowieka[edytuj | edytuj kod]

Z badań wynika jednoznacznie, że czerwień jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem[3]. Nie należy malować pomieszczeń na czystą czerwień, dużo lepiej sprawdzają się odcienie stonowane, przyciemnione, bądź pastelowe.

Czerwony jest kolorem dynamicznym i przykuwającym uwagę, pasuje do pomieszczeń, w których panuje duży ruch, jak na przykład korytarz, pokój do ćwiczeń czy kuchnia.[potrzebny przypis]

Czerwień ze względu na silny ładunek emocjonalny jest bardzo często używana w reklamie. Najczęściej wykorzystuje się tu fakt, że barwa ta wyróżnia się spośród innych i przykuwa uwagę. Warto zauważyć, że promocje, czy „okazje” są często zaznaczane na czerwono.

Dodatkowe wiadomości[edytuj | edytuj kod]

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

W Japonii kolor czerwony jest symbolem i atrybutem bohaterstwa.[potrzebny przypis]

W Chinach i w Feng shui, czerwień jest symbolem mocy, bogactwa, szczęścia, pomyślności.[potrzebny przypis]

W koncepcji Yin i yang, czerwień jest symbolem Yang[4], czyli siły, ciepła, gęstości, jasności, energii.

W hinduizmie czerwień jest kolorem czakry korzenia. Symbolizuje pewność siebie, dobre funkcjonowanie w codzienności, rozwój osobowości, lecz zarazem lęk i zachłanność.[potrzebny przypis]

Powiedzenia związane z czerwienią[edytuj | edytuj kod]

  • być czerwonym ze złości
  • zaczerwienić się ze wstydu
  • czerwony jak burak
  • ang. to be caught red handed (być złapanym na gorącym uczynku)

Farby czerwone i purpurowe w malarstwie[edytuj | edytuj kod]

Niektóre minerały o kolorze czerwonym[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antoni Mączak. Gdy czerwiec polski barwił Europę. „Mówią Wieki”, 2011. ISSN 1230-4018. 
  2. Katarzyna Sokołowska. Krew, ogień, pożądanie – kulturowa historia czerwieni. „Arkana Kosmetologii”. 15 (1), 2012. ISSN 2081-5204. 
  3. Krzysztof Jurek. Znaczenie symboliczne i funkcje koloru w kulturze. „Kultura, media, teologia”, s. 76, 2011. Warszawa: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. ISSN 2081-8971. OCLC 830898896. [dostęp 2015-06-26]. Cytat: Szczęście czerwień ma przynieść także polskim maturzystom, bowiem najsilniej stymuluje ludzką psychikę, jest barwą życia, władzy i uczuć. (pol.). 
  4. Taegeuk, Asia Society [dostęp 2021-06-27] (ang.).