Ceramika bolesławiecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Współczesne wyroby z ceramiki bolesławieckiej

Ceramika bolesławiecka, niem. Bunzlauer Keramik (niemiecka nazwa Bolesławca to Bunzlau), w innych językach używa się polskiej jak i niemieckiej nazwy miasta - ceramika produkowana w Bolesławcu i jego okolicach od XIV wieku, a po 1945 także w Niemczech przez wysiedlonych, np. w tzw. Wiosce garncarzy Fredersloh[1] w Moringen.

Rozwój produkcji ceramiki datuje się na II poł. XVIII w., a następnie na I poł. XIX w. Do 1850 produkowano metodą rzemieślniczą, a następnie przemysłową. Produkowano dzbany, wazy i kufle o charakterystycznej brunatno-szklistej barwie, polewane białym szkliwem skaleniowym, ich główny producent J.G. Altman uzyskał w 1844 złoty medal na wystawie w Londynie. Po 1945 produkcję kontynuował zakład Cepelii dysponujący 8 piecami, produkował talerze, kufle, komplety do kawy[2].

Renoma[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2017 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda dali w prezencie Księciu Williamowi i Księżnej Kate m.in. serwis kawowy z Bolesławca[3]. Kolekcję ceramiki bolesławieckiej można oglądać m.in. w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Ponad 90% produkcji bolesławieckiej spółdzielni "Ceramika Artystyczna" trafia na eksport (z czego połowa do Stanów Zjednoczonych). Zamówienia realizowały m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT (dla Jana Pawła II) czy też CIA[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. toepferdorf-fredelsloh – Touristik-Information Töpferdorf Fredelsloh e.V, www.toepferdorf-fredelsloh.de [dostęp 2017-11-22] (niem.).
  2. Janusz Czerwiński, Ryszard Chanas, Dolny Śląsk - przewodnik, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka, 1977, s. 338.
  3. Arek Durka: Wiemy co para prezydencka podarowała księżnej Kate i księciu Williamowi. wp.pl, 2017-07-18. [dostęp 2017-07-20].
  4. CIA zamówiło zastawę w Bolesławcu. Projekt odtajniony. rp.pl, 2018-08-14. [dostęp 1 września 2018].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]