Wilhelm (książę Cambridge)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wilhelm
William Arthur Philip Louis
Jego Królewska Wysokość książę Cambridge, hrabia Strathearn, baron Carrickfergus
Ilustracja
Wilhelm, książę Cambridge (2021)
Wizerunek herbu
Książę Cambridge
Okres od 29 kwietnia 2011
Dane biograficzne
Dynastia Windsorowie
(wł. Glücksburgowie)
Data urodzenia 21 czerwca 1982
Ojciec Karol, książę Walii
Matka Diana, księżna Walii
Rodzeństwo Henryk, książę Sussex
Żona Katarzyna, księżna Cambridge
Dzieci Jerzy z Cambridge, Karolina z Cambridge, Ludwik z Cambridge
Odznaczenia
Order Podwiązki (Wielka Brytania) Order Ostu (Wielka Brytania) Medal Złotego Jubileuszu Królowej Elżbiety II Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (wer. brytyjska) Medal za Osiągnięcie Połączonych Sił (Stany Zjednoczone) Order Zasługi Tuvalu
Brytyjska rodzina królewska
Badge of the House of Windsor.svg

JKM królowa Elżbieta II


Wilhelm, książę Cambridge[1], właśc. Wilhelm Artur Filip Ludwik; ang. William Arthur Philip Louis; potocznie zwany księciem Williamem (ur. 21 czerwca 1982 w Londynie) – książę Zjednoczonego Królestwa. Członek brytyjskiej rodziny królewskiej; syn Karola, księcia Walii i Diany Spencer, wnuk królowej Elżbiety II.

Druga osoba w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Narodziny i rodzina[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w szpitalu św. Marii w Paddington, w zachodnim Londynie. Jego ojcem jest Karol, książę Walii, najstarszy syn królowej Elżbiety II i Filipa, księcia Edynburga. Jego matką była lady Diana Spencer, najmłodsza córka Edwarda Spencera. Ze strony matki jest potomkiem króla Karola II Stuarta poprzez jego nieślubnego syna Henry’ego FitzRoya; jego wnuczka – lady Isabella FitzRoy – poślubiła Francisa Seymoura-Conwaya, a jednym z ich synów był admirał lord Hugh Seymour, którego wnuczka Adelaide Seymour poślubiła Fredericka Spencera, w linii prostej prapradziadka Diany Spencer. Książę Wilhelm jest więc pierwszym od czasów królowej Anny potomkiem króla Karola I Stuarta, który zasiądzie na brytyjskim tronie.

Jako wnuk brytyjskiej monarchini i syn księcia Walii nazywany jest „Jego Królewska Wysokość Książę Wilhelm z Walii”. Gdy był dzieckiem, jego rodzice pieszczotliwie nazywali go „Wombat”. Ma młodszego brata, księcia Henryka. Druga żona jego ojca, Kamila, księżna Kornwalii, jest ich macochą, dając im przybrane rodzeństwo: brata Toma Parkera Bowlesa i siostrę Laurę Lopes.

Został ochrzczony 4 sierpnia 1982 w pokoju muzycznym Pałacu Buckingham, czego dokonał arcybiskup Canterbury dr Robert Runcie. Jego rodzicami chrzestnymi byli: król Hellenów Konstantyn II, sir Laurence van der Post, Aleksandra Windsor, lady Ogilvy, Natalia Grosvenor, księżna Westminster, Norton Knatchbull, lord Romsey i lady Susan Hussey.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

1 marca 1991 podczas wizyty w Cardiff z okazji Dnia św. Dawida odbył swoje pierwsze oficjalne wystąpienie. Po wizycie w Katedrze Llandaff podpisał zwiedzającym książkę leworęcznie, a gdy odjeżdżał, dzieci ze szkół i miejscowych rezydencji z otaczających terenów ofiarowało mu podarki. Zdjęcia zrobione mu podczas wizyty wiszą na stałej wystawie w katedrze.

3 czerwca 1991 trafił do Królewskiego Szpitala Berkshire, po uderzeniu w głowę przez innego ucznia posiadającego kij golfowy. Książę nie stracił przytomności, ale miał pękniętą czaszkę i musiano go operować w Great Ormond Street Hospital(ang.). Blizna jest widoczna do dzisiaj.

31 sierpnia 1997 jego matka wraz ze swoim towarzyszem Dodi Al-Fayedem zginęli w wypadku samochodowym w Paryżu. Księżna Diana zginęła zaledwie kilka dni po spędzonych razem z Wilhelmem i Henrykiem wakacjach w południowej Francji. Obaj książęta przebywali wówczas razem z królową w zamku Balmoral. Ich ojciec Karol obudził Wilhelma w nocy, aby powiadomić go o śmierci matki. Wspólnie z ojcem zdecydowali, że młodszego brata poinformują o katastrofie następnego dnia rano. Na pogrzebie matki szedł za trumną od Pałacu Buckingham aż do Westminster Abbey w towarzystwie ojca, brata, dziadka księcia Filipa i wuja – Charlesa Spencera. Podczas ceremonii lord Spencer obiecał, że rodzina Spencerów będzie się bardziej interesowała dziećmi Diany, chociaż Wilhelm od momentu pogrzebu nie widział za często ani jego, ani matki Diany (Frances Shand Kydd).

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Książę Wilhelm podczas meczu polo w lipcu 2007

Rozpoczął naukę w przedszkolu prowadzonym przez Jane Mynor, później uczęszczał do prywatnego przedszkola Wetherby School w zachodnim Londynie, następnie zaś do szkoły prywatnej Ludgrove School w Berkshire. Po zdaniu egzaminów wstępnych został przyjęty do Eton College. Ze szczególnym zainteresowaniem studiował biologię, geografię i historię sztuki na poziomie zaawansowanym.

Po ukończeniu nauki w Eton zrezygnował na rok z kontynuowania edukacji. W tym czasie wziął udział w obozie British Army w Belize, później został wolontariuszem Raleigh International w południowym Chile.

Po zakończeniu przerwy w 2001 rozpoczął naukę na Uniwersytecie w St Andrews. Naukę rozpoczął od kursu historii sztuki, później zmienił przedmiot na geografię. W 2005 ukończył studia, uzyskując stopień Scottish Master of Arts. Jest to najlepszy akademicki wynik osiągniętym przez następcę brytyjskiego tronu. Podczas nauki używał imienia William Wales.

W styczniu 2006 wstąpił do Royal Military Academy w Sandhurst, dołączając do swojego młodszego brata, księcia Henryka, który uczył się tam od maja 2005. 15 grudnia 2006 ukończył Akademię i otrzymał stopień podporucznika[2].

Obowiązki księcia[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2005 otrzymał od królowej Elżbiety II swoje pierwsze oficjalne zadanie, reprezentując babkę na obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej w Nowej Zelandii. Jesienią 2005 pracował w zarządzie ziemskim w Chatsworth House, w posiadłościach Peregrine’a Cavendisha księcia Devonshire. Potem pracował w londyńskiej HSBC Group.

Pierwszym patronatem księcia Wilhelma był patronat na UK Centrepoint, organizacji zajmującej się pomocą nieletnim bezdomnym. Często towarzyszył matce podczas wizyt w organizacji. Wspiera także Tusk Trust, afrykańską organizację charytatywną z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie.

Od maja 2006 przewodniczy Angielskiej Federacji Piłki Nożnej. W lutym 2007 został wiceprezesem Walijskiej Unii Rugby. 1 stycznia 2009 został kapitanem trzech rodzajów Brytyjskich Sił Zbrojnych: piechoty morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych. Przez królową Został mianowany honorowym dowódcą m.in. bazy Royal Navy HMNB Clyde w Szkocji, honorowym dowódcą flotylli okrętów podwodnych.

Książę Wilhelm (2010)

Od 23 czerwca 2010 jest Królewskim Członkiem Towarzystwa Królewskiego.

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

W przypadku objęcia tronu przez ojca odziedziczy tytuły księcia Rothesay i księcia Kornwalii oraz zostanie ogłoszony przez króla księciem Walii. Jako najstarszy syn księcia Karola odziedziczy w przyszłości tytuły króla Wielkiej Brytanii i 15 krajów Wspólnoty Narodów. Jeżeli zdecyduje się używać swojego pierwszego imienia, będzie królem Wilhelmem V. Może również użyć jednego ze swoich pozostałych imion (Artur, Filip i Ludwik), w każdym przypadku będzie pierwszym historycznie potwierdzonym brytyjskim monarchą, używającym takiego imienia.

W wypadku śmierci Karola przed Elżbietą II automatycznie stanie się następcą tronu i obejmie władzę po królowej.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak matka, nie lubi królewskiego protokołu i ceni sobie swobodę w relacjach z poddanymi.

Został sportretowany w serialu komediowym The Windsors (od 2016), w rolę Willhelma wcielił się Hugh Skinner[3].

Związki[edytuj | edytuj kod]

Prywatne życie księcia wzbudza zainteresowanie prasy. Wiele młodych kobiet było wymienianych jako potencjalne partnerki księcia. Wśród nich wymieniano m.in. Christinę Aguilerę i Natalie Imbruglię.

Wilhelm i Katarzyna na balkonie Pałacu Buckingham po ceremonii ślubnej, 29 kwietnia 2011

W 2006 media ogłosiły, że od dwóch lat spotyka się z Catherine Middleton. Pojawili się razem podczas kilku rodzinnych uroczystości i wydawała się być akceptowana przez dwór królewski. 14 kwietnia 2007 media poinformowały o końcu związku Wilhelma i Kate. Wkrótce para ponownie zaczęła pojawiać się razem publicznie. 16 listopada 2010 Clarence House poinformował, że zaręczyli się podczas ich wakacji w Kenii.

Pobrali się 29 kwietnia 2011 w Opactwie Westminsterskim o godz. 11.00 czasu angielskiego.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

22 lipca 2013 na sztalugach przed Pałacem Buckingham została umieszczona informacja o narodzinach pierwszego syna[4]. Dzień później książę wraz z żoną pokazali publicznie potomka, który otrzymał imiona Jerzy Aleksander Ludwik.

2 maja 2015 Pałac Kensington ogłosił, że urodziła się córka książęcej pary[5]Karolina Elżbieta Diana.

23 kwietnia 2018 o godz. 11:01 brytyjskiego czasu urodził się drugi syn książęcej pary[6], Ludwik Artur Karol.

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

Książę Wilhelm nosi tytuł księcia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Prince of United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) i jest tytułowany Jego Królewską Wysokością (His Royal Highness). Po wstąpieniu ojca na tron prawdopodobnie otrzyma tytuł księcia Walii, a na pewno tytuł księcia Kornwalii. Jeżeli ojciec umrze przed królową Elżbietą II, książę Wilhelm automatycznie stanie się księciem Walii, ale już nie księciem Kornwalii.

29 kwietnia 2011 królowa Elżbieta II przyznała swemu wnukowi Wilhelmowi z okazji jego ślubu tytuł księcia Cambridge z dodatkowymi tytułami hrabiego Strathearn i barona Carrickfergus[7], zaś 25 stycznia 2020 przyznała mu tytuł Lorda i Wysokiego Komisarza Zgromadzenia Ogólnego Kościoła w Szkocji[8].

W języku angielskim jego skrócona tytulatura to: His Royal Highness The Duke of Cambridge[7]

Odznaczenia (lista niepełna)[edytuj | edytuj kod]

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Prapradziadkowie

Król Wielkiej Brytanii
Jerzy V Windsor
(1865–1936)
∞ 1893
Maria Teck
(1867–1953)

Claude Bowes-Lyon
(1855–1944)
∞ 1881
Cecilia Cavendish-Bentinck
(1862–1938)

Król Grecji
Jerzy I Glücksburg
(1845–1913)
∞1867
Wielka Księżna
Olga Konstantinowna
Romanowa

(1851–1926)

Ludwik Battenberg
(1854–1921)
∞1884
Wiktoria z Hesji-Darmstadt
(1863–1950)

Charles Spencer
(1857–1922)
∞ 1882
Margaret Baring
(1868–1906)

James Hamilton
(1869–1953)
∞ 1894
Rosalind Cecilia Bingham
(1869–1958)

James Roche
(1852–1920)
∞ 1880–1891
Frances Work
(1857–1947)

William Smith Gill
(1865–1957)
∞1898
Ruth Littlejohn
(1879–1964)

Pradziadkowie

Król Wielkiej Brytanii
Jerzy VI Windsor (1895–1952)
∞ 1923
Elżbieta Bowes-Lyon (1900–2002)

Andrzej Glücksburg (1882–1944)
∞1903
Alicja Battenberg (1885–1969)

Albert Spencer (1893–1975)
∞ 1919
Cynthia Hamilton (1898–1972)

Edmund Roche (1885–1955)
∞ 1931
Ruth Gill (1908–1993)

Dziadkowie

Królowa Wielkiej Brytanii
Elżbieta II Windsor (ur. 1926)
∞1947
Książę Edynburga
Filip Mountbatten (1921–2021)

Edward Spencer (1924–1992)
∞ 1954–1969
Frances Ruth Roche (1936–2004)

Rodzice

Książę Walii Karol Mountbatten-Windsor (ur. 1948)
∞1981-1996
Diana Spencer
(1961–1997)

Wilhelm Mountbatten-Windsor (ur. 21 czerwca 1982)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Książęta Wilhelm i Henryk. Poradnia językowa PWN. [dostęp 2015-01-21].
 2. Royal News: December 2006.
 3. Royal satire The Windsors will return for a second series on Channel 4. radiotimes.com. [dostęp 2018-01-03].
 4. Royal baby: Kate gives birth to boy (ang.). www.bbc.co.uk, 22 lipca 2013. [dostęp 2013-07-22].
 5. Kate urodziła. tvn24.pl. [dostęp 2015-05-02].
 6. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-04-23].
 7. a b Decyzja Elżbiety II o nadaniu tytułów (ang.).
 8. Elżbieta II przyznała Williamowi nowy królewski tytuł. Jakie będą jego nowe obowiązki?. onet.pl. [dostęp 2020-01-26].
 9. Prince William is appointed to the Order of the Garter (ang.). princeofwales.gov.uk, 2008-04-23. [dostęp 2011-05-04].
 10. New appointments to the Order of the Thistle (ang.). royal.gov.uk, 2012-05-29. [dostęp 2012-06-18].
 11. The Duke of Cambridge is appointed Knight of the Most Ancient and Most Noble Order of the Thistle by The Queen (ang.). princeofwales.gov.uk, 2012-05-29. [dostęp 2012-06-18].
 12. Książę William w mundurze RAF-u i z medalem. interia.pl. [dostęp 16 września 2010].
 13. Prince William to receive US medal for role in drugs bust (ang.). hellomagazine.com, 6 lipca 2008. [dostęp 17 kwietnia 2011].
 14. Sunday Express – US gives William a medal (ang.). postimage.org, 6 lipca 2008. [dostęp 17 kwietnia 2011].
 15. Kate & William to receive Tuvalu Order of Merit (ang.). katemiddletonreview.com, 1 kwietnia 2017. [dostęp 19 maja 2018].
 16. Kate gets her first gong... from island sinking into the Pacific: Duchess of Cambridge receives award from Tuvalu for raising climate change awareness (ang.). dailymail.co.uk, 4 listopada 2017. [dostęp 19 maja 2018].
Poprzednik
Karol, książę Walii
Linia sukcesji do brytyjskiego tronu Następca
Jerzy z Cambridge
Poprzednik
Edward Mountbatten-Windsor, hrabia Wesseksu
Kolejność precedencji w Zjednoczonym Królestwie
Mężczyźni
Następca
Henryk Windsor