Przejdź do zawartości

Wilhelm (książę Walii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wilhelm
William Arthur Philip Louis
Ilustracja
Wilhelm (2021)
Wizerunek herbu
Książę Cambridge
Okres

od 29 kwietnia 2011

Książę Kornwalii
Okres

od 8 września 2022

Poprzednik

Karol III

Książę Rothesay
Okres

od 8 września 2022

Poprzednik

Karol III

Książę Walii
Okres

od 9 września 2022

Poprzednik

Karol III

Dane biograficzne
Dynastia

Windsorowie
(wł. Glücksburgowie)

Data i miejsce urodzenia

21 czerwca 1982
Londyn

Ojciec

Karol III

Matka

Diana, księżna Walii

Rodzeństwo

Henryk, książę Sussexu

Żona

Katarzyna, księżna Walii
od 29 kwietnia 2011

Dzieci

książę Jerzy
księżniczka Karolina
książę Ludwik

Odznaczenia
Order Podwiązki (Wielka Brytania) Order Ostu (Wielka Brytania) Medal Złotego Jubileuszu Królowej Elżbiety II Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (wer. brytyjska) Medal za Osiągnięcie Połączonych Sił (Stany Zjednoczone) Order Zasługi Tuvalu
Brytyjska rodzina królewska

JKM król Wielkiej Brytanii i JKM królowa Wielkiej Brytanii


Wilhelm, książę Walii[1], potocznie określany w mediach jako książę William (ang. William Arthur Philip Louis; ur. 21 czerwca 1982 w Londynie) – książę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z dynastii Windsorów, następca tronu tego państwa oraz 14 innych państw Wspólnoty uznających monarchę Wielkiej Brytanii także jako własnego monarchę. Książę Cambridge od 29 kwietnia 2011, książę Kornwalii i Rothesay od 8 września 2022, książę Walii od 9 września 2022. Jest pierworodnym synem króla Zjednoczonego Królestwa Karola III, oraz jego pierwszej żony, Diany, księżnej Walii.

W 2011 roku ożenił się z Katarzyną Middleton. Ma z nią troje dzieci – Jerzego (ur. 2013), Karolinę (ur. 2015) i Ludwika (ur. 2018).

Narodziny i rodzina

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 21 czerwca 1982 o godz. 21:03 w Szpitalu Św. Marii w dzielnicy Paddington w Londynie po ponad 16-godzinnym porodzie[2][3]. Jego ojcem jest Karol III, król Wielkiej Brytanii, najstarszy syn królowej Elżbiety II i Filipa, księcia Edynburga, a matką – lady Diana Spencer, najmłodsza córka Edwarda Spencera. Ze strony matki jest potomkiem króla Karola II Stuarta poprzez jego nieślubnego syna Henry’ego FitzRoya[a], tym samym jest pierwszym od czasów królowej Anny potomkiem króla Karola I Stuarta, który niemal na pewno zasiądzie na brytyjskim tronie.

Gdy był dzieckiem, jego rodzice pieszczotliwie nazywali go „Wombat”. Ma młodszego brata, księcia Henryka. Jego macochą jest Kamila, która dała mu przyrodnie rodzeństwo: brata Toma Parkera Bowlesa i siostrę Laurę Lopes.

Został ochrzczony 4 sierpnia 1982 w pokoju muzycznym Pałacu Buckingham, czego dokonał arcybiskup Canterbury dr Robert Runcie. Otrzymał cztery imiona: Wilhelm Artur Filip Ludwik[4], na cześć: Wilhelma Zdobywcy, króla Artura, Filipa, księcia Edynburga i Ludwika Mountbattena. Jego rodzicami chrzestnymi byli: król Hellenów Konstantyn II, sir Laurence van der Post, Aleksandra Windsor, lady Ogilvy, Natalia Grosvenor, księżna Westminster, Norton Knatchbull, lord Romsey i lady Susan Hussey.

Dzieciństwo

[edytuj | edytuj kod]

Był wychowywany przez matkę, która sama chciała zajmować się dziećmi, sprzeciwiając się zwyczajom rodziny królewskiej, której potomkami zajmuje się służba[5][6]. W zajmowaniu się Wilhelmem pomagały jej nianie: Barbara Barnes[7] i Olga Powell[6]. Jako dziecko był inteligentny, opanowany, rozważny, odpowiedzialny i dojrzały ponad swój wiek, ale też nieco nieśmiały[8].

Pod koniec 1982 odbył z rodzicami oficjalną wizytę w Australii i Nowej Zelandii[9][10]. 1 marca 1991 podczas wizyty w Cardiff z okazji Dnia św. Dawida dał swoje pierwsze oficjalne wystąpienie w katedrze Llandaff[11].

3 czerwca 1991 trafił na oddział intensywnej terapii Królewskiego Szpitala Berkshire, gdzie przeszedł operację czaszki po uderzeniu w głowę kijem golfowym przez innego ucznia[12].

31 sierpnia 1997 jego matka zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu, zaledwie kilka dni po wspólnych wakacjach z Wilhelmem i Henrykiem, które spędzili w Saint-Tropez w południowej Francji[13]. Obaj książęta w chwili śmierci matki przebywali z królową Elżbietą II w zamku Balmoral. Ich ojciec Karol obudził Wilhelma w nocy, aby powiadomić go o śmierci matki. Na pogrzebie matki szedł za trumną od Pałacu Buckingham aż do Westminster Abbey w towarzystwie ojca, brata, dziadka księcia Filipa i wuja – Charlesa Spencera. Podczas ceremonii lord Spencer obiecał, że rodzina Spencerów będzie się bardziej interesowała dziećmi Diany, chociaż Wilhelm od momentu pogrzebu nie widział za często ani jego, ani matki Diany (Frances Shand Kydd).

Wykształcenie

[edytuj | edytuj kod]
Książę Wilhelm podczas meczu polo w lipcu 2007

Rozpoczął naukę w przedszkolu prowadzonym przez Jane Mynor, później uczęszczał do prywatnego przedszkola Wetherby School w zachodnim Londynie, następnie zaś do szkoły prywatnej Ludgrove School w Berkshire. Po zdaniu egzaminów wstępnych został przyjęty do Eton College. Ze szczególnym zainteresowaniem studiował biologię, geografię i historię sztuki na poziomie zaawansowanym. Po ukończeniu nauki w Eton zrezygnował na rok z kontynuowania edukacji. W tym czasie wziął udział w obozie British Army w Belize, później został wolontariuszem Raleigh International w południowym Chile[14].

Po zakończeniu przerwy w 2001 rozpoczął naukę na Uniwersytecie w St Andrews[15]. Naukę rozpoczął od kursu historii sztuki, później zmienił przedmiot na geografię[16]. W 2005 ukończył studia, uzyskując stopień szkockiego magistra geografii[17]. Jest to najlepszy akademicki wynik osiągnięty przez następcę brytyjskiego tronu. Podczas nauki używał imienia William Wales.

Po ukończeniu studiów uczył się administrowania majątkiem ziemskim księcia i księżnej Devinshire w Chatsworth Estate, pracował w rzeźni, odbył praktyki w dziale finansowania organizacji charytatywnych w londyńskiej siedzibie HSBC, poza tym pracował w Bank of England, w królewskiej kancelarii adwokackiej Farrer and Co, na giełdzie londyńskiej, w biurze firmy Llyod’s of Londyn, w Urzędzie Regulacji Rynków Finansowych i w oddziale ratowniczym królewskich sił powietrznych RAF Valley Mountain Rescue Team[18].

Kariera militarna

[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2006 wstąpił do Royal Military Academy Sandhurst, którą ukończył 15 grudnia 2006, otrzymując stopień podporucznika[19]. Po ukończeniu Akademii zatrudnił się jako pilot śmigłowca ratunkowego RAF[20]. 1 stycznia 2009 został kapitanem trzech rodzajów Brytyjskich Sił Zbrojnych: piechoty morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych. Został mianowany honorowym dowódcą m.in. bazy Royal Navy HMNB Clyde w Szkocji oraz honorowym dowódcą flotylli okrętów podwodnych. W 2010 odbył w Anglesey ośmiomiesięczne szkolenie ze sterowania śmigłowcem „Sea King”[21]. W lutym 2011 został mianowany pułkownikiem Pierwszego Batalionu Gwardii Irlandzkiej[22].

W 2013 wystąpił z RAF i podjął pracę cywilną jako pilot ratownik w Cambridgeshire[23].

Obowiązki księcia

[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2005 po raz pierwszy reprezentował babkę, uczestnicząc w obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej w Nowej Zelandii.

Pierwszym patronatem księcia Wilhelma był patronat nad UK Centrepoint, organizacją zajmującą się pomocą nieletnim bezdomnym, którą to często odwiedzał z matką. Wspiera także Tusk Trust, afrykańską organizację charytatywną mającą na celu ochronę dzikich zwierząt i proekologiczną edukację lokalnych społeczności[24].

Od maja 2006 przewodniczy Angielskiej Federacji Piłki Nożnej. W lutym 2007 został wiceprezesem Walijskiej Unii Rugby. W kwietniu 2008 został uhonorowany Orderem Podwiązki podczas uroczystej ceremonii na zamku w Windsorze[25]. Od 23 czerwca 2010 jest Królewskim Członkiem Towarzystwa Królewskiego.

Książę Wilhelm (2010)

Przyszłość

[edytuj | edytuj kod]

W momencie objęcia tronu przez ojca odziedziczył tytuły księcia Rothesay i księcia Kornwalii, dzień później został ogłoszony przez króla księciem Walii. Jako najstarszy syn króla Karola III odziedziczy w przyszłości tytuły króla Wielkiej Brytanii i tylu państw Wspólnoty, ile w momencie jego wstąpienia na tron będzie nadal monarchiami uznającymi monarchę Wielkiej Brytanii także jako własnego monarchę. Jeżeli zdecyduje się używać swojego pierwszego imienia, będzie królem Wilhelmem V. Może również użyć jednego ze swoich pozostałych imion (Artur, Filip i Ludwik), w każdym przypadku będzie pierwszym historycznie potwierdzonym brytyjskim monarchą, używającym takiego imienia.

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak matka, nie lubi królewskiego protokołu i ceni sobie swobodę w relacjach z poddanymi.

Został sportretowany w serialu komediowym The Windsors (od 2016), w rolę Wilhelma wcielił się Hugh Skinner[26].

Związki

[edytuj | edytuj kod]

Prywatne życie księcia wzbudza zainteresowanie prasy. Wśród potencjalnych partnerek Wilhelma wymieniano m.in. piosenkarki Christinę Aguilerę i Natalie Imbruglię. Przed ślubem z Katarzyną spotykał się z Arabellą Musgrave i Olivią Hunt[27].

Wilhelm i Katarzyna na balkonie Pałacu Buckingham po ceremonii ślubnej, 29 kwietnia 2011

W 2006 media ogłosiły, że od dwóch lat spotyka się z Catherine Middleton. Pojawili się razem podczas kilku rodzinnych uroczystości, a wybranka księcia wydawała się być akceptowana przez dwór królewski[28]. 14 kwietnia 2007 media poinformowały o końcu związku Wilhelma i Kate, jednak wkrótce para ponownie zaczęła pojawiać się razem publicznie. 16 listopada 2010 Pałac Buckingham poinformował, że zakochani zaręczyli się podczas wakacji w Kenii[29]. Książę podarował narzeczonej pierścionek zaręczynowy swojej matki[30].

Pobrali się 29 kwietnia 2011 w Opactwie Westminsterskim[31] o godz. 11.00 czasu angielskiego. Ślubu udzielił im arcybiskup Canterbury Rowan Williams[32].

Potomstwo

[edytuj | edytuj kod]

22 lipca 2013 na sztalugach przed Pałacem Buckingham została umieszczona informacja o narodzinach pierwszego syna[33]. Dzień później książę wraz z żoną pokazali publicznie potomka, który otrzymał imiona Jerzy Aleksander Ludwik.

2 maja 2015 Pałac Kensington ogłosił, że urodziła się córka książęcej pary[34]Karolina Elżbieta Diana.

23 kwietnia 2018 o godz. 11:01 brytyjskiego czasu urodził się drugi syn książęcej pary[35], Ludwik Artur Karol.

Tytulatura

[edytuj | edytuj kod]

Książę Wilhelm nosi tytuł księcia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Prince of United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) i jest tytułowany Jego Królewską Wysokością Księciem Walii (His Royal Highness The Prince of Wales)[36][1]. 29 kwietnia 2011 królowa Elżbieta II przyznała mu z okazji jego ślubu tytuł księcia Cambridge z dodatkowymi tytułami hrabiego Strathearn i barona Carrickfergus[32][36], a 25 stycznia 2020 przyznała mu tytuł Lorda i Wysokiego Komisarza Zgromadzenia Ogólnego Kościoła w Szkocji[37].

Dzień po wstąpieniu ojca na tron otrzymał tytuł księcia Walii, wcześniej otrzymał tytuły: księcia Kornwalii, księcia Rothesay, hrabi Carrick, barona Renfrew, władcy Wysp oraz księcia i wielkiego zarządcy Szkocji[1]. 13 lutego 2023 otrzymał tytuł hrabiego Chester.

Odznaczenia (lista niepełna)

[edytuj | edytuj kod]

Genealogia

[edytuj | edytuj kod]
Prapradziadkowie

Król Wielkiej Brytanii
Jerzy V Windsor
(1865–1936)
∞ 1893
Maria Teck
(1867–1953)

Claude Bowes-Lyon
(1855–1944)
∞ 1881
Cecilia Cavendish-Bentinck
(1862–1938)

Król Grecji
Jerzy I Glücksburg
(1845–1913)
∞1867
Wielka Księżna
Olga Konstantinowna
Romanowa

(1851–1926)

Ludwik Battenberg
(1854–1921)
∞1884
Wiktoria z Hesji-Darmstadt
(1863–1950)

Charles Spencer
(1857–1922)
∞ 1882
Margaret Baring
(1868–1906)

James Hamilton
(1869–1953)
∞ 1894
Rosalind Cecilia Bingham
(1869–1958)

James Roche
(1852–1920)
∞ 1880–1891
Frances Work
(1857–1947)

William Smith Gill
(1865–1957)
∞1898
Ruth Littlejohn
(1879–1964)

Pradziadkowie

Król Wielkiej Brytanii
Jerzy VI Windsor (1895–1952)
∞ 1923
Elżbieta Bowes-Lyon (1900–2002)

Andrzej Glücksburg (1882–1944)
∞1903
Alicja Battenberg (1885–1969)

Albert Spencer (1893–1975)
∞ 1919
Cynthia Hamilton (1898–1972)

Edmund Roche (1885–1955)
∞ 1931
Ruth Gill (1908–1993)

Dziadkowie

Królowa Wielkiej Brytanii
Elżbieta II Windsor (ur. 1926–2022)
∞1947
Książę Edynburga
Filip Mountbatten (1921–2021)

Edward Spencer (1924–1992)
∞ 1954–1969
Frances Ruth Roche (1936–2004)

Rodzice

Król Wielkiej Brytanii
Karol III Mountbatten-Windsor (ur. 1948)
∞1981-1996
Diana Spencer
(1961–1997)

Wilhelm Mountbatten-Windsor (ur. 21 czerwca 1982)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. a b c King Charles III pays tribute to his 'darling mama' in first address [online], BBC News [dostęp 2022-09-09] (ang.).
 2. Official Website: Prince William Profile. Royal.gov.uk. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 3. Andrew Morton: Diana. Prawdziwa historia. Elżbieta Królikowska-Avis (tłum.). Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” Spółka z o.o., 1992, s. 85. ISBN 83-10-09673-9.
 4. Grant 1997 ↓, s. 45.
 5. Andrew Morton: Diana. Prawdziwa historia. Elżbieta Królikowska-Avis (tłum.). Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” Spółka z o.o., 1992, s. 86. ISBN 83-10-09673-9.
 6. a b Paul Burrell: Tacy byliśmy. Wspominając Dianę. Magdalena Stysz (tłum.). Wydawnictwo Magnum, 2007, s. 139. ISBN 978-83-89656-29-2.
 7. Andrew Grant: Lady Diana 1961–1997. Koniec baśni. Videograf II, 1997, s. 46. ISBN 83-7183-052-1.
 8. Andrew Morton: Diana. Prawdziwa historia. Elżbieta Królikowska-Avis (tłum.). Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” Spółka z o.o., 1992, s. 153–154. ISBN 83-10-09673-9.
 9. Andrew Morton: Diana. Prawdziwa historia. Elżbieta Królikowska-Avis (tłum.). Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” Spółka z o.o., 1992, s. 90. ISBN 83-10-09673-9.
 10. Andrew Grant: Lady Diana 1961–1997. Koniec baśni. Videograf II, 1997, s. 47–48. ISBN 83-7183-052-1.
 11. Paul Burrell: Tacy byliśmy. Wspominając Dianę. Magdalena Stysz (tłum.). Wydawnictwo Magnum, 2007, s. 137. ISBN 978-83-89656-29-2.
 12. Andrew Grant: Lady Diana 1961–1997. Koniec baśni. Videograf II, 1997, s. 62. ISBN 83-7183-052-1.
 13. Katie Nicholl, Harry. Biografia, Wydawnictwo Prószyński Media Sp. z o.o., 2018, s. 34–35, ISBN 978-83-8123-232-6.
 14. Moody 2013 ↓, s. 53.
 15. Moody 2013 ↓, s. 59.
 16. Moody 2013 ↓, s. 70.
 17. Moody 2013 ↓, s. 89.
 18. Moody 2013 ↓, s. 95–96.
 19. Royal News: December 2006. nettyroyal.nl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-09)]..
 20. Moody 2013 ↓, s. 96.
 21. Moody 2013 ↓, s. 132, 135.
 22. Moody 2013 ↓, s. 151.
 23. Katie Nicholl, Harry. Biografia, Wydawnictwo Prószyński Media Sp. z o.o., 2018, s. 190, ISBN 978-83-8123-232-6.
 24. Moody 2013 ↓, s. 136.
 25. Moody 2013 ↓, s. 121.
 26. Royal satire The Windsors will return for a second series on Channel 4. radiotimes.com. [dostęp 2018-01-03].
 27. Moody 2013 ↓, s. 63, 150.
 28. Moody 2013 ↓, s. 120–121, 125–126, 128.
 29. Moody 2013 ↓, s. 138.
 30. Katie Nicholl, Harry. Biografia, Wydawnictwo Prószyński Media Sp. z o.o., 2018, s. 130, 135, ISBN 978-83-8123-232-6.
 31. Moody 2013 ↓, s. 145.
 32. a b Moody 2013 ↓, s. 146.
 33. Royal baby: Kate gives birth to boy. www.bbc.co.uk, 22 lipca 2013. [dostęp 2013-07-22]. (ang.).
 34. Kate urodziła. tvn24.pl. [dostęp 2015-05-02].
 35. Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 2018-04-23].
 36. a b Decyzja Elżbiety II o nadaniu tytułów. officialroyalwedding2011.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-18)]. (ang.)..
 37. Elżbieta II przyznała Williamowi nowy królewski tytuł. Jakie będą jego nowe obowiązki?. onet.pl. [dostęp 2020-01-26].
 38. Prince William is appointed to the Order of the Garter. princeofwales.gov.uk, 2008-04-23. [dostęp 2011-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-10)]. (ang.).
 39. New appointments to the Order of the Thistle. royal.gov.uk, 2012-05-29. [dostęp 2012-06-18]. (ang.).
 40. The Duke of Cambridge is appointed Knight of the Most Ancient and Most Noble Order of the Thistle by The Queen. princeofwales.gov.uk, 2012-05-29. [dostęp 2012-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-05)]. (ang.).
 41. Książę William w mundurze RAF-u i z medalem. interia.pl. [dostęp 2010-09-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-22)].
 42. Prince William to receive US medal for role in drugs bust. hellomagazine.com, 6 lipca 2008. [dostęp 2011-04-17]. (ang.).
 43. Sunday Express – US gives William a medal. postimage.org, 6 lipca 2008. [dostęp 2011-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 marca 2012)]. (ang.).
 44. Kate & William to receive Tuvalu Order of Merit. katemiddletonreview.com, 1 kwietnia 2017. [dostęp 2018-05-19]. (ang.).
 45. Kate gets her first gong... from island sinking into the Pacific: Duchess of Cambridge receives award from Tuvalu for raising climate change awareness. dailymail.co.uk, 4 listopada 2017. [dostęp 2018-05-19]. (ang.).
 1. Wnuczka Henry’ego FitzRoya – lady Isabella FitzRoy – poślubiła Francisa Seymoura-Conwaya, a jednym z ich synów był admirał lord Hugh Seymour, którego wnuczka Adelaide Seymour poślubiła Fredericka Spencera, w linii prostej prapradziadka Diany Spencer

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
 • Marcia Moody, Kate. Księżna Cambridge, Anna Bezpiańska-Oglęcka (tłum.), Dream Books, 2013, ISBN 978-83-936945-8-7.