Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Rakvere

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew Narodzenia Matki Bożej
Rakvere Jumalaema Sündimise kirik
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Estonia
Miejscowość Rakvere vapp.svg Rakvere
Wyznanie prawosławne
Kościół Estoński Kościół Prawosławny
Eparchia tallińska
Wezwanie Narodzenia Matki Bożej
Wspomnienie liturgiczne 8/21 września
Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie św. Sergiusza Fłorinskiego
Cudowne wizerunki Ikona Matki Bożej „Ukój Mój Smutek” (kopia)
Położenie na mapie Estonii
Mapa lokalizacyjna Estonii
Cerkiew Narodzenia Matki Bożej
Cerkiew Narodzenia Matki Bożej
59,351683°N 26,357577°E/59,351683 26,357577
Strona internetowa

Cerkiew Narodzenia Matki Bożejprawosławna cerkiew w Rakvere w jurysdykcji eparchii tallińskiej Estońskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza informacja o prawosławnych mieszkańcach Rakvere pochodzi z 1763, w roku tym w miejscowości czasowo znajdowała się pułkowa cerkiew Keksholmskiego Pułku Piechoty. Do 1838 nabożeństwa prawosławne w mieście odprawiali kapelani pułkowi rosyjskich jednostek wojskowych lub kapłani z cerkwi w Narwie i Tallinnie. W wymienionym roku rodziny rosyjskich kupców Trielinów, Owsiannikowów i Duszkinów podjęły starania na rzecz wzniesienia wolno stojącej cerkwi. W 1839 z kasy państwowej zakupiono dom doktora Siklera, który następnie przebudowano na prawosławną świątynię[1].

Cerkiew odwiedzali przed 1917 biskup ryski i mitawski Donat, gubernator estlandzki Siergiej Szachowskoj oraz wielki książę Włodzimierz Aleksandrowicz z żoną Marią Pawłowną[1].

W cerkwi szczególnym kultem otaczane są ikony Narodzenia Matki Bożej (patronalna), Mikołaja Cudotwórcy oraz kopia ikony Matki Bożej „Ukój Mój Smutek”. Po lewej stronie świątyni, w race, dla kultu wystawione są relikwie świętego kapłana-męczennika Sergiusza Fłorinskiego, służącego w miejscowej cerkwi w latach 1918–1919 i kanonizowanego w 2002[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]