Cerkiew Opieki Matki Bożej w Gozdowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Opieki Matki Bożej
cerkiew parafialna
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gozdów

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

chełmska

Wezwanie

Opieki Matki Bożej

brak współrzędnych
Teren, na którym znajdowała się prawosławna cerkiew w Gozdowie

Cerkiew Opieki Matki Bożej – początkowo unicka, następnie prawosławna cerkiew w Gozdowie, wzniesiona w XVIII w., zniszczona na początku lat 20. XX wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o prawosławnej cerkwi w Gozdowie pochodzi z 1548. Po zawarciu unii brzeskiej obiekt sakralny został przemianowany na świątynię unicką. W XIX w. był filią parafii unickiej w Podhorcach. W 1875, wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej, cerkiew odgórnie przemianowano na prawosławną[1]. Pozostała czynna do 1915, gdy prawosławne duchowieństwo i wierni udali się na bieżeństwo. W niepodległej Polsce nie wznowiła działalności, chociaż w Gozdowie i w sąsiednich wsiach wyznawcy prawosławia byli w większości[2]. Według relacji mieszkańców Gozdowa budynek przestał istnieć do II wojny światowej[1]. Krzysztof Grzesiak podaje, że stało się to już w pierwszych latach dwudziestolecia międzywojennego, w bliżej nieznanych okolicznościach[3]. W 1934 bazylianin Jurij Fedoryk ubiegał się o otwarcie w Gozdowie cerkwi neounickiej, twierdząc, że uczęszczaniem do niej byli zainteresowani prawosławni z Bohorodycy, Gozdowa i Terebinia. Cerkwie bohorodycka i terebińska istniały przed 1915[4].

Cerkiew znajdowała się wśród zabudowy wsi, w pobliżu stacji kolejki wąskotorowej[1]. W Gozdowie znajduje się również zdewastowany cmentarz prawosławny[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d D. Kawałko, Cmentarze..., ss. 276–277.
  2. K. Grzesiak, Diecezja..., s. 77.
  3. K. Grzesiak, Diecezja..., s. 116.
  4. K. Grzesiak, Diecezja..., s. 492.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • D. Kawałko, Cmentarze województwa zamojskiego, Państwowa Służba Ochrony Zabytków, Zamość 1994.
  • Grzesiak K.: Diecezja lubelska wobec prawosławia w latach 1918–1939. Wydawnictwo Archidiecezjalne GAUDIUM, 2010. ISBN 978-83-7548-003-0.