Cerkiew Soboru Najświętszej Maryi Panny w Rozpuciu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Soboru Najświętszej Maryi Panny w Rozpuciu
(nieistniejąca)
cerkiew filialna
Ilustracja
Pozostałe po cerkwi fundamenty i schody wejściowe
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Rozpucie

Wyznanie

katolickie

Kościół

greckokatolicki

Wezwanie

Soboru Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Tyrawa Wołoska
Mapa konturowa gminy Tyrawa Wołoska, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Soboru Najświętszej Maryi Panny w Rozpuciu(nieistniejąca)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Soboru Najświętszej Maryi Panny w Rozpuciu(nieistniejąca)”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Soboru Najświętszej Maryi Panny w Rozpuciu(nieistniejąca)”
Położenie na mapie powiatu sanockiego
Mapa konturowa powiatu sanockiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Soboru Najświętszej Maryi Panny w Rozpuciu(nieistniejąca)”
Ziemia49°35′22″N 22°24′08″E/49,589444 22,402222

Cerkiew Soboru Najświętszej Maryi Pannie w Rozpuciu – nieistniejąca drewniana filialna (filia parafii Zawadka) cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Rozpuciu, w gminie Tyrawa Wołoska, w powiecie sanockim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew zbudowano w 1865, później dobudowano jeszcze zakrystię. Była to cerkiew o konstrukcji zrębowej, dwudzielna z trójbocznie zamkniętym prezbiterium, przykryta jednokalenicowym dachem z baniastą sygnaturką. Od frontu przylegała do niej szkieletowa wieża, zawierająca przedsionek, przykryta dachem namiotowym. Cerkiew wraz z cmentarzem znajdowała się na zboczu góry, w miejscu z trzech stron odgrodzonym przez głębokie doliny potoków.

Cerkiew została opuszczona w 1946 po wysiedleniu ludności ukraińskiej, popadając w ruinę, aż została zburzona w 1980.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]