Cerkiew Tichwińskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie (Aleksiejewskij)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Tichwińskiej Ikony Matki Bożej
Храм Тихвинской иконы Божией Матери
7732715000
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

Tichwińskiej Ikony Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

26 czerwca/9 lipca

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Tichwińskiej Ikony Matki Bożej”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Tichwińskiej Ikony Matki Bożej”
Ziemia55°49′05,4″N 37°38′39,5″E/55,818167 37,644306
Strona internetowa

Cerkiew Tichwińskiej Ikony Matki Bożejprawosławna cerkiew w Moskwie, w rejonie Aleksiejewskim, w dekanacie Trójcy Świętej eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza cerkiew pod tym wezwaniem została wzniesiona w 1673, w sąsiedztwie starszej cerkwi św. Aleksego, na polecenie cara Aleksego I, który sam wskazał dla niej patronkę – czczoną na Rusi Tichwińską Ikonę Matki Bożej. Władca nie dożył końca prac budowlanych; świątynię oddano do użytku w 1680, już po jego śmierci. Konsekracji obiektu dokonał patriarcha Joachim, który w dniu poświęcenia przeszedł do cerkwi na czele uroczystej procesji z Kremla moskiewskiego, w której szedł także car Fiodor. Monarcha przekazał dla nowo urządzonej cerkwi ikonę patronalną[1].

Cerkwie zostały zniszczone w czasie wojny francusko-rosyjskiej w 1812, w cerkwi Tichwińskiej Ikony Matki Bożej wojska francuskie rozlokowały magazyn i stajnię. Jej remont po zakończeniu działań wojennych sfinansował kwotą 18 tys. rubli car Aleksander I. W 1824 cerkiew św. Aleksego została rozebrana, a z pozyskanego materiału budowlanego (cegieł) wzniesiono dzwonnicę dla nowszej budowli sakralnej. W 1836 w świątyni wykonano dekorację malarską. Aby upamiętnić istnienie starszej świątyni, pierwszej we wsi (rejon Aleksiejewskij został włączony w granice Moskwy dopiero w XX stuleciu), w końcu XIX w. do cerkwi dostawiono ołtarz św. Aleksego[1]. Drugi ołtarz, św. Tryfona, poświęcono w listopadzie 1917. W 1922 urządzono jeszcze ołtarz Zmartwychwstania Pańskiego, przypominający o zniszczonej świątyni pod tym wezwaniem w sąsiedniej wsi Rostokino[1].

Świątynia pozostawała czynna w okresie radzieckim, w czasie akcji konfiskaty majątku ruchomego Cerkwi w 1922 została jedynie pozbawiona cennego wyposażenia[1]. Według legendy przechowywana w niej ikona patronalna była w czasie bitwy o Moskwę w 1941 przewożona samolotem nad miastem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]