Przejdź do zawartości

Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Wielamowiczach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego
Спаса-Увазнясенская царква
Zabytek: nr rej. 113Г000074
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny (2012)
Państwo

 Białoruś

Obwód

 brzeski

Miejscowość

Wielamowicze

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny
(egzarchat Białoruski)

Eparchia

brzeska i kobryńska

Wezwanie

Wniebowstąpienia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

40. dzień po Passze

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Wielamowicze, cerkiew”
Położenie na mapie obwodu brzeskiego
Mapa konturowa obwodu brzeskiego, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Wielamowicze, cerkiew”
Ziemia52°13′17″N 23°25′57″E/52,221389 23,432500

Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego[1][2]prawosławna cerkiew parafialna w Wielamowiczach na Białorusi, w dekanacie brzeskim rejonowym eparchii brzeskiej i kobryńskiej egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Świątynię wzniesiono w 1868 r. w miejscu poprzedniej unickiej cerkwi. Udział w budowaniu wzięli mieszczanie z guberni czernihowskiej: I. Zawienka, W. Chmielnikow, G. Nazarow i I. Titow podpisując umowę 1 sierpnia 1865 r. Architektem prawdopodobnie był I. Kalankiewicz.

W czasie II wojny światowej cerkiew została uszkodzona. W latach 2007–2011 została odrestaurowana pod kierownictwem jereja Anatola Paszkiewicza i poświęcona 18 czerwca 2011 r.[3]

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została zbudowana w stylu bizantyjsko-rosyjskim z cegły na planie krzyża, orientowana w kolorach ścian – odcienie żółcieni i zieleni. Obiekt składa się z czterej części (wieża-dzwonnica, łącznik, transept, apsyda). Dzwonnica-wieża zawiera w sobie trzy kondygnacje (dolna czworoboczna z kokosznikami, środkowa i górna są ośmioboczne). Całość jest zwieńczona cebulastą złotą kopułą. Dach łącznika jest dwuspadowy, a dach centralnej części – namiotowy z osadzoną na nim jedną większą pozłoconą kopułą i czterema mniejszymi. Apsyda jest półkolista, a jej dach złocony. Na elewacji świątyni występują różne zdobienia i rzeźbienia.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. K. Shastouski, Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego | wieś Wielamowicze obwód brzeski [online], radzima.org [dostęp 2018-04-19].
  2. Вельямовичи [online], globus.tut.by [dostęp 2018-04-19].
  3. Православный приход храма Вознесения Господня в д. Вельямовичи Брестского района. pravbrest.by. [dostęp 2021-01-25]. (ros.).