Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Sarii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny
Царква Успення Прасвятой Божай Маці
212Г000253
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Białoruś

Obwód

 witebski

Miejscowość

Saria

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny
(Egzarchat Białoruski)

Eparchia

połocka i głębocka

Wezwanie

Zaśnięcia Bogurodzicy

Wspomnienie liturgiczne

15/28 sierpnia

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Piotra i św. Fewronii Muromskich

Położenie na mapie obwodu witebskiego
Mapa konturowa obwodu witebskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Saria, cerkiew”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Saria, cerkiew”
Ziemia55°54′54,72″N 27°53′13,20″E/55,915200 27,887000

Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Pannyprawosławna cerkiew parafialna w Sarii na Białorusi, w dekanacie wierchniedźwińskim eparchii połockiej i głębockiej Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego. Świątynia została wybudowana przy pałacu Łopacińskich w latach 1852-1857 jako kaplica grobowa pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Jest to jeden z najwspanialszych przykładów neogotyku na Białorusi[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została ufundowana przez Ignacego Łopacińskiego, ówczesnego właściciela Sarii, na pamiątkę jego zmarłej żony Marii. Autorem projektu był pruski architekt Gustaw Schacht. Materiał budowlany pozyskano z cegielni należącej do Łopacińskich. Łopaciński miał trudności z uzyskaniem pozwolenia na budowę kościoła, dlatego budynek wzniesiono jako rodzinny grobowiec[2].

W ramach represji po powstaniu styczniowym w 1865 roku cerkiew została skonfiskowana przez władze carskie i przekazana prawosławnym. W 1878 r. opracowano projekt budowy dzwonnicy przed fasadą świątyni, lecz nie został on zrealizowany[2].

W 1903 roku w świątyni umieszczono ikonę św. Teodozjusza Czernichowskiego. W latach 1928-1931 proboszczem był ks. Piotr Josifowicz Malej. 20 stycznia 1931 roku władze sowieckie zamknęły cerkiew i aresztowały proboszcza, który 25 lutego 1931 roku został rozstrzelany w Połocku.

Po II wojnie światowej budynek wykorzystywano jako magazyn nawozów mineralnych, a później jako klub. Pod koniec lat 80. XX w. świątynię częściowo odbudowano, jednak nie odrestaurowano jej całkowicie. W 1989 r. budynek zwrócono katolikom, natomiast w październiku 1990 r. przekazano go prawosławnej parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Rok później wznowiono w nim nabożeństwa.

Przed kościołem, w miejscu grobu Łopacińskich, w 2010 roku wzniesiono kamień pamiątkowy. 8 lipca 2011 roku poświęcono pomnik św. Piotra i św. Fewronii. W cerkwi umieszczono ikonę zawierającą relikwie tych świętych.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia jednonawowa, wzniesiona na planie prostokąta, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema niewielkimi zakrystiami. Fasada ma strukturę trójdzielną. Środkowa część, z portalem i znajdującym się nad nim ostrołukowym oknem, wydzielona jest znajdującymi się po bokach pięciobocznymi szkarpami zwieńczonymi pinaklami. Podobne lecz niższe pinakle wieńczą szkarpy opinające elewacje boczne. Całą budowlę obiega fryz i neogotycka attyka. Na uwagę zasługują oryginalne dwudzielne ostrołukowe ornamenty fasady. We wnętrzu kościoła oraz na cmentarzu przykościelnym znajdowały się groby rodzinne Łopacińskich[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b K. Shastouski, Cerkiew Zaśnięcia NMP | miasteczko Saria obwód witebski [online], www.radzima.org [dostęp 2023-12-27].
  2. a b k, Neogotycka świątynia w rolniczym mieście Sarya [online], poshyk.info, 19 września 2022 [dostęp 2023-12-30] (pol.).