Przejdź do zawartości

Certina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Certina S.A.
Logo
Państwo

 Szwajcaria

Siedziba

Le Locle

Data założenia

1888

Forma prawna

Spółka Akcyjna

Prezes

Marc Aellen

brak współrzędnych
Strona internetowa

Certina – szwajcarski producent zegarków należący do Swatch Group. Firma założona przez braci Adolfa i Alfreda Kurth w małej szwajcarskiej miejscowości Grenchen w 1888 roku. Nazwa Certina została nadana na 50–lecie istnienia firmy.

Historia marki Certina[edytuj | edytuj kod]

Certina DS Podium
Zegarek Certina DS Podium

W 1888 roku bracia Adolf i Alfred Kurth otworzyli w szwajcarskim mieście Grenchen niewielki rodzinny warsztat zegarmistrzowski. W początkowych latach działalności firma Kurth Frères SA specjalizowała w produkcji mechanizmów zegarmistrzowskich i materiałów eksploatacyjnych. Dopiero w 1906 roku firma zaprezentowała pierwszy model zegarka kieszonkowego, który sprzedawany był pod marką "Grana". Nazwa nawiązywała do miejscowości, w której produkowano zegarki (łac. ‘granatus’ = Grenchen)[1].

Projekt zegarka doceniony został na forum międzynarodowym. W 1910 roku firma otrzymała złoty medal na targach w Mediolanie, a także wyróżnienia na targach w Brukseli (1910) i Bernie (1914). Do 1938 roku pod marką Grana produkowane były głównie zegarki kieszonkowe męskie i damskie zegarki naręczne[2].

Nazwa marki Certina (skrót od „certus” – bezpieczny pewny), po raz pierwszy pojawiła się w 1906 roku. Oficjalna rejestracja znaku towarowego Certina dokonana została w lutym 1926 roku w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Własności Intelektualnej (Eidgenössischen Amt für geistiges Eigentum). Z biegiem lat coraz więcej zegarków było produkowanych pod marką Certina[1][3].

W 1938 roku fabryka zegarków Grana zatrudniała już 250 pracowników, a sama firma świętowała 50-lecie istnienia. W tym czasie podjęta została również decyzja po zmianie nazwy firmy. Wybór padł na nazwę Certina". Łatwa do wymówienia w większości języków nazwa umożliwiła rozwój firmy na rynku międzynarodowym[4].

Marka została oficjalnie zarejestrowana w 1939 roku, a w 1949 Certina stała się jedyną marką zegarków produkowanych przez rodzinę Kurth[1].

Firma rozszerzała swój rynek zbytu. W 1948 roku, gdy zatrudniała już 350 pracowników, otworzyła również pierwszy zagraniczny oddział w Niemczech[4].

Firma jednocześnie cały czas rozwijała technologię produkcji. W 1947 zaprezentowała pierwszy mechanizm własnej konstrukcji z automatycznym naciągiem sprężyny – kaliber KF 360 typu „bumper”, czyli odbojnikowy. Niespełna trzy lata później 3 lata później dział techniczny skonstruował kolejny kaliber z automatycznym naciągiem. Kaliber 25–45 wyposażony był już w rotor obracający się wokół własnej osi[4].

W 1955 firma zmieniła nazwę z Kurth Frères SA, Fabrique de montres Certina na Certina Kurth Frères SA[4].

W 1959 roku pojawił się na rynku pierwszy zegarek z linii DS Security z systemem podwójnego zabezpieczenia[5]. Zegarki z tej linii cechujące się wodoszczelnością 20 atm i wysoką wytrzymałością szybko zdobyły popularność. W ciągu następnych 9 lat sprzedano ponad 300 000 modeli zegarków z systemem DS.[2] W 1979 roku sprzedaż Certiny DS, 20 lat po jej premierze, przekroczyła milion sztuk.

Konstrukcji zegarków z systemem DS ugruntowała pozycję marki na rynku zegarmistrzowskim i wzmocniła rozpoznawalność firmy.

W 1963 roku Certina zatrudniała już ponad 800 pracowników, a produkcja zegarków przekraczała 500 000 sztuk rocznie[4].

W 1971 roku marka stała się częścią ASUAG Holding GWC (General Watch Corporation)[1].

W tym samym roku Certina wprowadziła na rynek Biostar pierwszy na świecie zegarek wskazujący ludzkie rytmy biologiczne[2]. W 1972 firma została wyróżniona prestiżową nagrodą „Diamonds International Award” i „Złotą Różę” jako innowacyjny producent.

Certina w Swatch Group[edytuj | edytuj kod]

Problemy finansowe związane z pojawieniem się tańszych zegarków kwarcowych zmusiły markę do dołączenia w 1983 roku do grupy SMH powstałej w wyniku fuzji ASUAG i SSIH. W 1998 roku SMH zmieniła nazwę na Swatch Group[2].

W korporacji Swatch Group Certina plasowana jest w kategorii marek zegarków sportowych.

Certina mocno związana jest ze światem sportu jako sponsor oraz oficjalny chronometrażysta wielu imprez.

W latach 2005–2015 Certina była sponsorem szwajcarskiego zespołu Formuły 1 BMW Sauber. Oficjalną twarzą reklamową producenta był kierowca wyścigowy Robert Kubica[6][1].

W 2011 firma podjęła współpracę z najbardziej utytułowanym biathlonistą w historii – Ole Einarem Björndalenem[1].

W 2013 marka była oficjalnym partnerem i chronometrażystą Rajdowych Mistrzostw Świata WRC organizowanych przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA)[1].

Logo Certina[edytuj | edytuj kod]

Od lat 60. XX wieku charakterystycznym symbolem marki była zielona skorupa żółwia. Ma ona symbolizować wytrzymałość, długowieczność i trwałość, które są elementami wyróżniającymi wszystkich zegarków Certina.

Obecnie symbol żółwia jest również wyrazem dbałości firmy o środowisko naturalne. Marka jest mocno zaangażowana w ratowanie żółwi morskich. Wspiera fundacją Sea Turtle Conservancy i realizuje program z Tour de Turtles która walczy o przetrwanie żółwi morskich i o zachowanie ich siedlisk[7][8].

Certina Double Security[edytuj | edytuj kod]

W tym rozwiązaniu opracowanym przez Hansa & Erwina Kurtz mechanizm zegarka odgrodzony jest od koperty za pomocą pierścienia uszczelniającego, który ma za zadanie pochłaniać uderzenia. Zespół koronki i wałka naciągowego zabezpieczony jest za pomocą uszczelki, która utrudnia przenikanie wilgoci. W ten sposób siła uderzenia nie jest bezpośrednio przenoszona na mechanizm, ale pochłaniana i niwelowana przez pierścienie zabezpieczające[5].

Elementy systemu DS[edytuj | edytuj kod]

 • Odporne na zarysowanie i wzmocnione szafirowe szkło
 • Uszczelka typu o-ring zamocowana na trzpieniu.
 • Dwie uszczelki o-ring ochraniające koronkę naciągową
 • Uszczelka umiejscowiona z tyłu koperty.
 • Wzmocniony dekiel.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g Our History | Certina [online], www.certina.com [dostęp 2022-11-04].
 2. a b c d Historia marki Certina – Przewodnik ZEGAREK.NET [online], www.zegarek.net [dostęp 2022-11-04].
 3. Eidgenössisches Institut für Geistiges Eigentum, Startseite - Eidgenössisches Institut für Geistiges Eigentum [online], www.ige.ch [dostęp 2022-11-07] (niem.).
 4. a b c d e History [online], VintageCERTINAs [dostęp 2022-11-04] (ang.).
 5. a b The DS Concept | Certina [online], www.certina.com [dostęp 2022-11-04].
 6. Michael Long, BMW Sauber extends partnership with Swiss brand Certina [online], SportsPro, 26 stycznia 2010 [dostęp 2022-11-07] (ang.).
 7. Our Philosophy | Certina [online], www.certina.com [dostęp 2022-11-04].
 8. Sea Turtle Conservancy – Helping Sea Turtles Survive Since 1959 [online] [dostęp 2022-11-07] (ang.).