Cezary Podlasiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cezary Podlasiński
generał dywizji generał dywizji
Data urodzenia 1961
Przebieg służby
Lata służby 1981
Siły zbrojne Ludowe Wojsko Polskie, POL Wojska Lądowe.svg Wojsko Polskie
Stanowiska dowódca MND C-S, COLąd – DKL
Główne wojny i bitwy stabilizacja Iraku, misja ISAF
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Krzyża Wojskowego

Cezary Podlasiński (ur. w 1961) – generał dywizji Wojska Polskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1961 r. W 1981 r. rozpoczął służbę w wojsku jako podchorąży w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. W 1985 r. otrzymał promocję na pierwszy stopień oficerski i objął dowództwo nad plutonem. W 1991 rozpoczął studia na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Następnie pracował w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Zarządzie Analiz w Wydziale Organizacji i Prowadzenia Badań Podczas Ćwiczeń. Po pięciu latach służby w komórkach Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, został skierowany do pracy w Dowództwie Wojsk Lądowych w Oddziale Szkolenia Dowództw i Sztabów. W Dowództwie Wojsk Lądowych pracował na stanowiskach od specjalisty, szefa Wydziału Szkolenia i Ćwiczeń, szefa Wydziału Koordynacji Ćwiczeń Międzynarodowych, Zastępcy szefa Zarządu Operacji Lądowych G-3. W czasie służby w Warszawie ukończył podyplomowe studia z zakresu Integracji Euroatlantyckiej i Bezpieczeństwa w Wyższej Szkole Humanistycznej.

W lipcu 2006 r. w ramach VII zmiany PKW w Iraku (2006-2007), objął stanowisko Szefa Sztabu Wielonarodowej Dywizji Centrum – Południe. W 2008 r. ukończył Podyplomowe Studia Bezpieczeństwa Narodowego w Akademii Obrony Narodowej. Od lipca 2008 do 30 czerwca 2011 r. pełnił obowiązki Szefa Centrum Dowodzenia w Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych RP.

1. lipca 2011 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 10.Brygady Kawalerii Pancernej. Obecnie jest odpowiedzialny na sformowanie i dowodzenie XIV zmianą PKW Afganistan.

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 3 czerwca 2014 za umiejętne i skuteczne dowodzenie jednostką bojową w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego[1]. 1 sierpnia 2015 r. mianowany na stopień generała dywizji[2]. 1 lipca 2014 roku został mianowany dowódcą Centrum Operacji Lądowych – Dowództwo Komponentu Lądowego[3]. Pełnił funkcję dowódcy Centrum Operacji Lądowych - Dowództwo Komponentu Lądowego do 3 lipca 2017 roku.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty, posiada dwóch synów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]