Chłopska Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chłopska Góra
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Góry Sowie
Wysokość 516[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Chłopska Góra
Chłopska Góra
Ziemia50°41′54,21″N 16°26′04,32″E/50,698392 16,434533

Chłopska Góra (niem. Stenzelberg) – szczyt (516 m n.p.m.), w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich, w paśmie Działu Jawornickiego.

Wzniesienie położone jest w południowo-wschodniej części Działu Jawornickiego[1], około 0,6 km na północny zachód od centrum miejscowości Walim.

Rozległe kopulaste wzniesienie z niewyraźnie zaznaczonym szczytem, położone nad Walimką. Wzniesienie częściowo porośnięte lasem świerkowo-bukowym w partii szczytowej i po stronie północno-wschodniej, pozostałą część zboczy oraz podnóże wzniesienia zajmują: nieużytki, łąki i pastwiska[1].

U podnóża góry, na wschodnim zboczu pozostałości po dawnej linii kolejowej, którą Niemcy wykorzystywali w okresie II wojny światowej, do drążenia sztolni i budowy objętych tajemnicą obiektów militarnych w masywie Gór Sowich. Wzniesienie w okresie II wojny światowej objęte było szczególną tajemnicą przez III Rzeszę, w związku z budową kompleksu militarnego pod kryptonimem „Riese” (pol. „Olbrzym”).

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Zachodnim zboczem Chłopskiej Góry przechodzi szlak turystyczny żółty szlak turystyczny z Bystrzycy Górnej do Zagórza Śląskiego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 91. ISBN 83-85773-12-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]