Charles Sweeney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charles Sweeney
Ilustracja
Major General Major General
Data i miejsce urodzenia 27 grudnia 1919
Lowell
Data i miejsce śmierci 16 lipca 2004
Boston
Przebieg służby
Lata służby 1941–1976
Siły zbrojne Seal of the United States Department of the Air Force.svg United States Air Force
US Army Air Corps Hap Arnold Wings.svg United States Army Air Corps
Stanowiska dowódca
• 393rd Bombardment Squadron
• 102nd Tactical Fighter Wing
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
atak atomowy na Nagasaki
Odznaczenia
Srebrna Gwiazda (Stany Zjednoczone) Air Medal Army of Occupation Medal Asiatic-Pacific Campaign Medal American Campaign Medal World War II Victory Medal (USA) National Defense Service Medal Armed Forces Reserve Medal Air Force Longevity Service Award

Charles W. Sweeney (ur. 27 grudnia 1919 w Lowell, zm. 16 lipca 2004 w Bostonie) – generał United States Air Force, pilot bombowca, który zrzucił bombę atomową na Nagasaki.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

9 sierpnia 1945, trzy dni po zrzuceniu bomby na Hiroszimę Sweeney pilotował bombowiec B-29 Superfortress i zrzucił bombę atomową na Nagasaki (początkowym celem była Kokura, ale cel zmieniono ze względu na złe warunki atmosferyczne). Była to pierwsza bomba, którą Sweeney zrzucił w akcji bojowej na wroga – wcześniej jedynie szkolił pilotów i uczestniczył w lotach testowych. Eksplozja bomby zabiła ponad 74 tys. osób i zniszczyła ok. 60% miasta.

Po II wojnie światowej Sweeney kontynuował karierę wojskową, awansując w 1956 do stopnia generała brygady (Brigadier General). Na emeryturę przeszedł w 1976 w randze generała dywizji (Major General). Do końca życia bronił decyzji o użyciu broni atomowej, czemu dał wyraz w swojej książce pt. War's End: An Eyewitness Account of America's Last Atomic Mission.

Odznaczony m.in. Srebrną Gwiazdą i Medalem Lotniczym.

Zmarł w szpitalu w Bostonie w wieku 84 lat.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]