Chełmowa Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chełmowa Góra
Ilustracja
Widok z Góry Koronnej
Państwo

 Polska

Pasmo

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Wyżyna Olkuska

Wysokość

473 m n.p.m.

Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Chełmowa Góra”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Chełmowa Góra”
Ziemia50°11′59″N 19°49′24″E/50,199722 19,823333

Chełmowa Góra – wzniesienie na Wyżynie Olkuskiej. Północne stoki opadają do Doliny Sąspowskiej, wschodnie do Doliny Prądnika, południowo-zachodnie do wąwozu Ciasne Skałki, zachodnie przechodzą w wierzchowinę Wyżyny Olkuskiej[1].

Dawniej szczyt Chełmowej Góry był dobrym punktem widokowym. Przy dobrej pogodzie widoczny z niego był Kraków, Beskidy, a nawet Tatry. Obecnie Chełmowa Góra jest w całości porośnięta lasem, głównie buczyną karpacką. Znajduje się na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego i jest jednym z najwyższych wzniesień w jego obrębie. Dodatkowo jej północne stoki to obszar ochrony ścisłej. Z rzadkich roślin w jej jaworowych lasach na północno-wschodnich stokach rośnie języcznik zwyczajny[2]. W zachodniej części znajduje się udostępniona turystycznie Jaskinia Łokietka, w środkowej mniejsza i niedostępna turystycznie Jama Mała[1].

W 1910 roku na szczycie Chełmowej Góry obchodzono 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem. W patriotycznej uroczystości wzięło udział wielu ludzi przybyłych z Kongresówki, gdyż nie wpuszczono ich do Krakowa przez granicę w Szycach[2]. Patriotycznym elementem na Chełmowej Górze jest także krzyż. Ustawiony został z inicjatywy biskupa lubelskiego – Walentego Baranowskiego. Upamiętnia on powstanie styczniowe w 1863 roku[2].

Przez Chełmową Górę prowadzi szlak turystyczny[1].

Chełmowa Góra i Wąwóz za Krakowską Bramą

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czarny czarny z parkingu na Złotej Górze, przez Ojców, Dolinę Prądnika, obok Jonaszówki przez Chełmową Górę do Jaskini Łokietka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ojcowski Park Narodowy. Mapa 1:20 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/2006. ISBN 83-87873-42-X.
  2. a b c Józef Partyka: Ojcowski Park Narodowy: przewodnik turystyczny. Warszawa: Sport i Turystyka Muza SA, 2006. ISBN 83-7319-963-2.