Dolina Sąspowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Potok Sąspówka
Wylot wąwozu Jamki do Doliny Sąspowskiej
Padalec zwyczajny w Dolinie Sąspowskiej

Dolina Sąspowska – druga co do wielkości dolina w Ojcowskim Parku Narodowym, objęta ochroną ścisłą. Dnem płynie potok Sąspówka, prawy dopływ Prądnika.

Na obszarze parku znajduje się środkowa i dolna część, mająca długość ok. 5 km. Dolina jest prawie niezabudowana (jedynie w górnej części rzadkie zabudowania). Płynąca nią Sąspówka charakteryzuje się wyjątkowo czystą wodą (I klasa czystości). Potok zasilany jest licznymi źródłami, m. in.: źr. Harcerza, Spod Graba, Ruskie, źr. im. W. Filipowskiego. W źródle Harcerza żyje wypławek alpejski, będący reliktem epoki lodowcowej. W Sąspówce żyją bobry, sprowadzone w 1985 r.

Płaskie dno doliny pokrywają łąki, obydwa zbocza porośnięte są lasem z licznymi skałami wapiennymi. W lewym zboczu są to: Wykotna, Iłowa, Oborzysko, Wrota, Bramka, Krzyżówka, Czubatka, Szalej, Framugi, Muszla, Skały Lisie, Langiewicza. Skały te kryją jaskinie, których są w dolinie 164, m.in. Sąspowską i Koziarnię. Z doliny skały są prawie niewidoczne, zasłanięte drzewami, prócz wiosny przed rozwinięciem liści. W grupie skał Framugi znajduje się schronisko Wylotne, w którym odkryto jedno z najstarszych miejsc pobytu człowieka w tych okolicach. Do doliny uchodzi kilka niewielkich bocznych wąwozów: Koziarnia, Słupianki, Jamki, Pradła, Puklowiec, Błotny Dół. Obok wylotu wąwozu Jamki są Skały Chmielewskiego. W dolnej części doliny znajduje się zbiorowa mogiła Żydów rozstrzelanych przez Niemców w 1943 r.

Cały teren doliny objęty jest ścisłą ochroną, poruszać wolno się tylko szlakiem turystycznym. Wspinaczka skałkowa jest zabroniona, na penetrację jaskiń trzeba mieć zgodę dyrekcji parku.

Wylot Doliny Sąspówki do Doliny Prądnika obramowany jest bramą skalną. Po północnej stronie tworzy ją skałka Plażowka, po południowej izolowana skała Jonaszówka, będące punktami widokowymi. Na wysokości szczytu tej skały znajdował się dawniej poziom dna obydwu dolin.

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty – żółty z Wierzchowia przez Dolinę Prądnika i Dolinę Sąspowską do Pieskowej Skały.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W Dolinie Sąspowskiej w roku 1956 kręcono film dla dzieci Jerzego Hoffmana Jaś i Małgosia[potrzebny przypis].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]