Smugi chemiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Chemtrails)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Chemtrails (pol. „chemiczne ślady”; termin chemtrails jest skrótem od chemical trails i grą słów na contrails[a]) – teoria spiskowa zakładająca, że smuga kondensacyjna powstająca za lecącym samolotem jest – w niektórych przypadkach – wytworem mającym utajony cel, wywoływany dystrybucją na wielkich obszarach dużych ilości substancji, które mogą być szkodliwe dla organizmów żywych. Różne środowiska naukowe i rządowe zaprzeczają tej tezie[1][2][3] i jest ona przez nie oficjalnie uznawana za teorię spiskową.

Smugi kondensacyjne są wynikiem kondensacji pary wodnej zawartej w atmosferze, inicjatorem są zarodki kondensacji zawarte w spalinach samolotu oraz turbulencje wywołane jego lotem. Aby powstała smuga kondensacyjna para wodna zawarta w powietrzu musi być przechłodzona. Wyziewy silnikowe, w zależności od temperatury punktu rosy mogą natychmiastowo ulec sublimacji lub pozostać w powietrzu i stać się ziarnami kondensacji, co prowadzi do skroplenia pary wodnej i powstawania smug[4]. Ponieważ para zawarta w atmosferze na różnych wysokościach ma różny stan nasycenia, nie wszystkie samoloty pozostawiają smugę. Zjawisko to często jest mylnie tłumaczone dodawanymi do paliwa lotniczego substancjami chemicznymi i jest jedną z głównych przyczyn pojawienia się teorii chemtrails.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

  1. Contrails od ang. condensation trails („smugi kondensacyjne”).

Przypisy

  1. Mr Morley. Environment, Food and Rural Affairs: Aircraft Pollution. . Column 315W, 8 listopada 2005. House of Commons, UK (ang.). [dostęp 6 maja 2015]. 
  2. Chemtrails: Petition response by Government of Canada (ang.). The „HOLMESTEAD”, 3 czerwca 2003. [dostęp 6 maja 2015].
  3. Conspiracy Theorists Look Up, Some Argue Jet Contrails are U.S. Chemical Spray (ang.). Beacon Journal: Search Results: A1 METRO, 16 marca 2002. [dostęp 6 maja 2015].
  4. Contrail Identification Chart and Formation Guide (wykresy NASA opisujące powstawanie smug kondensacyjnych oraz zdjęcia z ziemi) (ang.). NASA. [dostęp 6 maja 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]