Smugi chemiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Chemtrails)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Smugi chemiczne, chemtrails (pol. „chemiczne ślady”; termin chemtrails jest skrótem od chemical trails i grą słów na contrails[a]) – teoria spiskowa zakładająca, że smuga kondensacyjna powstająca za lecącym samolotem jest – w niektórych przypadkach – wytworem mającym utajony cel, wywoływany dystrybucją na wielkich obszarach dużych ilości substancji, które mogą być szkodliwe dla organizmów żywych. Różne środowiska naukowe i rządowe zaprzeczają tej tezie[1][2][3] i jest ona przez nie oficjalnie uznawana za teorię spiskową.

Zjawisko powstawania smug kondensacyjnych często jest mylnie tłumaczone dodawanymi do paliwa lotniczego substancjami chemicznymi i jest jedną z głównych przyczyn pojawienia się teorii chemitrails.

Treść teorii spiskowej[edytuj]

Teoria zakłada że smugi pojawiające się na niebie za samolotami są efektem rozpylania substancji które mają wpływać na zdrowie ludzi. Istotne założenia teorii (wybór - gdyż wersje różnią się w zależności od środowiska wyznawców teorii):

 • substancje rozpylane na polecenie Światowego Rządu - w celu redukcji populacji oraz "zablokowania myślenia"
 • substancje rozpylane przez nieoznakowane samoloty (które jednak można śledzić na portalach w internecie)
 • rozpylane substancje to np.
  • aluminium - ma zatruwać szyszynkę poprzez oblepianie jej i tworzenie żółtej otoczki oraz zatykanie kanałów szyszynki
  • tytan
  • wirusy
  • bakterie
  • "candida" (drożdżaki) - jednak w oryginalnej terminologii przez wyznawców nazywane nie drożdżakami, a właśnie candida z przypisanymi cechami wykraczającymi poza możliwości biologiczne drożdżaków.
  • poliwęglany

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

 1. Contrails od ang. condensation trails („smugi kondensacyjne”).

Przypisy

 1. Mr Morley. Environment, Food and Rural Affairs: Aircraft Pollution. . Column 315W, 8 listopada 2005. House of Commons, UK (ang.). [dostęp 6 maja 2015]. 
 2. Chemtrails: Petition response by Government of Canada (ang.). The „HOLMESTEAD”, 3 czerwca 2003. [dostęp 6 maja 2015].
 3. Conspiracy Theorists Look Up, Some Argue Jet Contrails are U.S. Chemical Spray (ang.). Beacon Journal: Search Results: A1 METRO, 16 marca 2002. [dostęp 6 maja 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj]