Chick lit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Chick lit – odmiana literatury popularnej przeznaczonej dla kobiet i tworzona przeważnie przez kobiety[1]. Jej nazwa pochodzi od angielskiego słowa chick, czyli „laseczka” i skrótu lit oznaczającego „literaturę”[2]. Odmiana ta narodziła się w drugiej połowie lat 90. XX wieku w Wielkiej Brytanii, a następnie przeniknęła do USA[1].

Powieści tego typu opowiadają najczęściej o kobietach w wieku ok. 30 lat i ich poszukiwaniach idealnego partnera oraz zmaganiach z problemami rodzinnymi czy zawodowymi[1]. Zazwyczaj główne bohaterki czują się niepełnowartościowe; w powieściach zawarty jest w takim wypadku wątek podejmowanych przez główną bohaterkę prób samodoskonalenia (np. poprzez poprawę swojego wyglądu za pomocą diet czy ćwiczeń fizycznych i rozwoju osobowości dzięki poradnikom psychologicznym), stopniowego zyskiwania przez nią samoakceptacji[3] oraz zdobycia upragnionego partnera, który docenia bohaterkę taką, jaką ona jest[3]. Do bohaterów powieści chick lit należy też grupa przyjaciół protagonistki, wspierających ją w jej zmaganiach; zazwyczaj bohaterka przyjaźni się z kobietami (zazwyczaj heteroseksualnymi, rzadko pojawia się motyw przyjaciółki-lesbijki), często do grona jej przyjaciół należy homoseksualny mężczyzna[4].

Powieści pisane są zazwyczaj w narracji pierwszoosobowej (czasami mogą się składać lub zawierać maile, listy, pamiętniki itp.), co pozwala czytelniczkom identyfikować się z bohaterką, poznawać jej opinie i uczucia[4]. Całość pisana jest w lekkim, pogodnym, humorystycznym tonie[1][3].

Okładki książek chick lit są często stypizowane – pastelowe tło, na którym widać uproszczony rysunek kobiety lub kobiecych akcesoriów (torebka, przyrządy do makijażu, buty damskie itp.)[5].

Do najważniejszych utworów gatunku należy Dziennik Bridget Jones Helen Fielding z 1996 roku[1]. Inne to m.in. Diabeł ubiera się u Prady i Portier nosi garnitur od Gabbany Lauren Weisberger, Księżniczki z Park Avenue Plum Sykes oraz Lucy Sullivan wychodzi za mąż Marian Keyes[2]. Do polskich przedstawicielek tego gatunku należy Katarzyna Michalak.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Autorki literatury chick lit.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Chris Baldick: The Oxford Dictionary of Literary Terms. Oxford University Press, 2009, s. 52. ISBN 0-19-920827-1.
  2. a b Sebastian Łupak: Różowe kontra Szare. [dostęp 2012-10-29]. (pol.).
  3. a b c The Encyclopedia of Twentieth-Century Fiction. T. 1. John Wiley & Sons, 2010, s. 69. ISBN 1-4051-9244-5.
  4. a b The Encyclopedia of Twentieth-Century Fiction. T. 1. John Wiley & Sons, 2010, s. 68. ISBN 1-4051-9244-5.
  5. The Encyclopedia of Twentieth-Century Fiction. T. 1. John Wiley & Sons, 2010, s. 70. ISBN 1-4051-9244-5.