Chicken Invaders

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chicken Invaders
Producenci InterAction studios
Wydawcy InterAction studios, Betacom
Projektant Konstantinos Prouskas
Pierwsza gra serii Chicken Invaders

1999

Ostatnia gra serii Chicken Invaders: Cluck of the Dark Side

22 listopad 2014

Platformy sprzętowe Android, iOS, Linux, Microsoft Windows, OS X, Windows Phone
Gatunek Strzelanka

Chicken Invaders – seria komputerowych gier zręcznościowych stworzona i wydana przez firmę InterAction Studios. Pierwsza część została wydana w 1999 roku[1], natomiast najnowsza z podtytułem Cluck of the Dark Side 22 listopada 2014[2].

Fabuła Chicken Invaders[edytuj | edytuj kod]

Gracz wciela się w pilota pojazdu kosmicznego, walczącego z najeźdźcami - kurczakami. Do pokonania wroga używa się promieni lasera i rakiet. Należy też uważać na wystrzeliwane jajka. Ziemia została zaatakowana przez zmutowane kury, wielkości pojazdu kosmicznego, niemające problemu z oddychaniem w kosmosie, tudzież ciśnieniem atmosferycznym, które powinno je rozsadzić. Gracz musi walczyć z owymi kurami, jak również z asteroidami, by w ostatniej planszy zmierzyć się z kurą-matką. Niestety nie dane mu będzie powrócić na ziemię w chwale, gdyż tuż po pokonaniu bossa gracz wpada w pętlę czasoprzestrzenną i musi ratować świat od początku. Gra toczy się w kółko, aż do momentu śmierci bohatera.

Chicken Invaders 2: The Next Wave (Następna Fala)[edytuj | edytuj kod]

Gra ukazała się w roku 2002. W części drugiej gracz niszczy wszystkie kurczaki na planetach Układu Słonecznego oraz Słońcu, gdzie po raz ostatni spotyka się z Macierzystym Statkiem-Kwoką i niszczy go. Powstała również specjalna, bożonarodzeniowa wersja gry.

Chicken Invaders 3: Revenge Of The Yolk (Zemsta Żółtka)[edytuj | edytuj kod]

Gra ukazała się w roku 2006. W stosunku do poprzednich części zmieniła się oprawa graficzna i muzyczna. W części trzeciej gracz zostaje wrzucony do czarnej dziury przez Żółtkogwiazdę. Wyrzuca go ona daleko od Układu Słonecznego aż na Wielką Niewiadomą. Gracz musi odbyć długą podróż i pokonać wielu bossów, by zmierzyć się z Żółtkogwiazdą. Powstały również specjalne wersje gry: bożonarodzeniowa i wielkanocna.

Chicken Invaders 4: Ultimate Omelette (Ostateczny Omlet)[edytuj | edytuj kod]

Ta wersja Chicken Invaders została wydana w listopadzie 2010 roku. W czwartej części do bohatera przybywa Hen Solo i mówi, że jego galaktyka jest w niebezpieczeństwie. Bohater go nie słucha, gdy mówi także o Ziemi. Przekonuje go dopiero gdy mówi o Space Burgers. Gracz wlatuje za Henem Solo do czarnej dziury (tunelu intergalaktycznego) i kontynuuje swoją walkę z kurami, aby raz na zawsze się ich pozbyć. Powstały również specjalne wersje gry: bożonarodzeniowa, z okazji święta dziękczynienia i wielkanocna.

Chicken Invaders 5: Cluck of the Dark Side (Gdakanie Ciemnej Strony)[edytuj | edytuj kod]

Ta wersja Chicken Invaders została wydana w listopadzie 2014 roku. W piątej części Słońce zostaje zakryte przez CK-01 Henterprise wielkimi piórami. Bohater jest zamyślony burgerami, narrator mówi mu żeby się odwrócił. Gracz rusza w stronę Ziemi, aby spróbować ratować Ziemię przed Henterprise i kurczakami. Gracze, którzy byli zapisani w grupie Beta Team, mogli wcześniej zagrać w grę. Od 5 listopada można ją kupić na stronie Interaction Studios.

Mechanika[edytuj | edytuj kod]

Gra jest łudząco podobna do Space Invaders. Gracz ma 5 żyć (w 1 i 2 części 3). Odbierane są np. za dotknięcie przeciwnika lub zderzenie z jajkiem zrzuconym przez kurczaka. Aby przejść poziom musimy pokonać wszystkie kurczaki. Używamy do tego promieni lasera. Co jakiś czas pojawia się bonus zwiększający siłę rażenia broni. Pojazdem możemy poruszać we wszystkie strony (w części pierwszej tylko w lewo i w prawo). Po przejściu 9 poziomów walczymy z Bossem, a po zwycięstwie gra toczy się dalej od początku kolejnego rozdziału (lub zależnie od części - planety/układów/galaktyki).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chicken Invaders (1999) (ang.). GameSpot. [dostęp 2014-12-01].
  2. News (ang.). InterAction studios. [dostęp 2014-12-01].