Chiptuning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chiptuning tuning elektroniczny sterownika silnikowego.

Ma na celu poprawę parametrów silnika, poprzez zmianę samego oprogramowania sterownika (gotowe oprogramowanie, prostszy tańszy i ryzykowniejszy tuning, powszechnie dostępny) lub z użyciem zmian programowych na zasadzie optymalizacji pracy silnika przez regulację stosownych jego zawartości na podstawie precyzyjnego zakresu pomiarowego. To opcja chip tuningu dająca duże bezpieczeństwo, wysoką jakość i możliwie najlepsze efekty.

Chip tuning szyty na miarę polega na wykonaniu indywidualnej regulacji programowej lub przez sterownik zewnętrzny. Taka najlepsza opcja chiptuningu poprzedzona jest precyzyjną diagnostyką obciążeniową, weryfikacją kondycji, indywidualnych rezerw danego egzemplarza. Taki chiptuning bazuje na szeregu pomiarach w warunkach na hamowni, drogowych i dużym doświadczeniu tunera. Znajdujące się w programie krzywe charakterystyki, mapy, limitery są modyfikowane pod kątem polepszenia = zwiększenia mocy i momentu silnika lecz priorytetem jest uzyskanie optymalnych i bezpiecznych parametrów jego pracy. Za pomocą edycji programu można zmienić wartości takie jak np:

 • maks. prędkość
 • maks. obroty silnika
 • doładowanie
 • dawka paliwa
 • kąt zapłonu
 • moment początku tłoczenia
 • czas wtrysku
 • skład mieszanki
 • charakterystyka moment obrotowego
 • oraz wiele innych (praktycznie wszystko czym steruje sterownik silnika)

Producenci silników spalinowych pozostawiają pewna rezerwę mocy i momentu obrotowego zarówno w jego mechanicznej konstrukcji jak i sterowaniu np: poprzez oprogramowanie. Ma ona na celu zapewnić uniwersalną pracę jednostki napędowej bez względu na warunki jego pracy. Bezpieczne przyrosty dla silników "wolnossących" to ok. 15-40% oryginalnej mocy (często celem uzyskania przyrostów wyższych niż 7% wymagane są zmiany mechaniczne np: zmiana dolotu powietrza), dla silników "doładowanych" od 15% a nawet do 60% nominalnej mocy.

Chiptuning pozwala również na uzyskanie oszczędności na paliwie. Jednak wykonany w sposób nie odpowiedzialny. nie fachowy, bez weryfikacji kondycji przez chiptuningiem, bez precyzyjnego zakresu pomiarowego, bez pomiarów mocy często potrafi skutkować znaczącym skrócenie żywotności i nie osiągnięciem pożądanych efektów. Za to chiptuning szyty na miarę cechuje się uzyskaniem w bezpieczny sposób poprawienia mocy, momentu obrotowego i oszczędności na paliwie w optymalny i bezpieczny sposób dla danego egzemplarza. Do tego pozwala na utrzymanie żywotności a nawet jej wydłużenie.

Silniki podatne na chiptuning:

Silnik Marki/modele
3.0 V6 TFSI, 3.0 TDI Audi A6, A8, Q7
2.0 d 163 KM, 3.0 d BMW serii 3, serii 5, serii 7, X3, X5
3.0-3.5 V6 biturbo, 2.1 CDI (słabsze wersje biturbo) Mercedes Klasy C, Klasy E
1.6 TDI, 2.0 TDI w słabszych wersjach Volkswagen, Skoda, Seat
2.0 dCi 130-150 KM Nissan, Renault
2.2 i-DTEC 150 KM Honda
3.0 TDV6 Range Rover, Land Rover
2.4 D5, 3.0 T6 Volvo

[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Chiptuning współczesnego silnika | Wybór Kierowców, www.wyborkierowcow.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).