Chorowac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chorowac
խորոված, khorovats
Ilustracja
Tradycyjny ormiański chorowac z grilla w Sewan
Kuchnia

ormiańska

Składniki

mięso, przyprawy, cebula

Chorowac – tradycyjna potrawa kuchni ormiańskiej, mięso grillowane w małych porcjach.

Po ormiańsku խորոված (chorowac) oznacza grillowanie. Chorowac często bywa też nazywany szaszłykiem. Najczęściej wykonuje się go z mięsa baraniego lub wołowego i kurczaka. Można też użyć mięsa wieprzowego[1].

Sposób przygotowania[edytuj | edytuj kod]

Mięso[edytuj | edytuj kod]

Do przygotowania potrawy potrzebne jest mięso dobrej jakości[2]. Ormianie najczęściej używają schabu, żeberek lub polędwicy[2]. Uważają, że najsmaczniejsze jest mięso z kością[2]. Przygotowanie potrawy zaczyna się dzień wcześniej. Kroi się mięso na kawałki, a następnie się je marynuje. Charakterystyczną cechą ormiańskich chorowaców jest to, że mięso jest krojone na duże kawałki[2]. Schab dzieli się na średnie kawałki o grubości 2–3 cm. Ponieważ mięso z polędwicy jest chude, nie powinno się go kroić na małe kawałki, gdyż po grillowaniu będzie bardzo suche. Żeberka można w zależności od grubości kości pociąć na kawałki z jednym lub dwoma żebrami[2].

Marynowanie[edytuj | edytuj kod]

Kiedy mięso jest podzielone, można rozpocząć marynowanie. Używa się białej cebuli, czarnego pieprzu i suszonej bazylii. Mięsa się nie soli. Posypuje się je z każdej strony pieprzem i naciera się suszoną bazylią. Cebulę kroi się w cienkie półpierścienie. Można dać dużo cebuli, im więcej tym smaczniejszy grill. W misce mięso przekłada się warstwami cebuli, wkłada się do lodówki i zostawia się do następnego dnia[2].

Grilowanie[edytuj | edytuj kod]

Mięso należy wyjąć z lodówki wcześniej, aby podczas grillowania miało temperaturę pokojową. Przed grillowaniem soli się je, najlepiej solą gruboziarnistą. Ormianie do grillowania używają drzewa morelowego[1]. Gdy węgiel pokryty jest białym popiołem, można zacząć pieczenie mięsa. Należy je obracać, im więcej tym będzie smaczniejsze. Po upieczeniu chorowac podaje się w tradycyjnym ormiańskim chlebie lawaszu z cebulą[1].

Festiwal[edytuj | edytuj kod]

Co roku we wrześniu w Akhtali odbywa się festiwal chorowaca[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Khorovats & Recipe: Get to know the Most Famous Armenian Barbeque!, „armeniagogo”, 13 września 2016 [dostęp 2018-05-30] (ang.).
  2. a b c d e f The Best Recipes of the Armenian Cuisine • Arara Tour, „Arara Tour”, 8 lutego 2016 [dostęp 2018-05-30] (ang.).
  3. Khorovats - the most typical Armenian food that you must try, „iArmenia: Armenian History, Holidays, Sights, Events”, 18 sierpnia 2017 [dostęp 2018-05-30] (ang.).