Christian Ehler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christian Ehler
Christian Ehler.jpg
Data i miejsce urodzenia 17 sierpnia 1963
Monachium
Przynależność polityczna CDU

Jan Christian Ehler (ur. 17 sierpnia 1963 w Monachium) – niemiecki polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia z zakresu ekonomii i dziennikarstwa na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. W 1993 na tej samej uczelni uzyskał doktorat z zakresu nauk politycznych. Pracował krótko w agencji prasowej, następnie na różnych stanowiskach w przedsiębiorstwach projektowych. Od 1998 kierował spółkami prawa handlowego.

Wstąpił do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i w 2000 stanął na czele stowarzyszenia gospodarczego działającego przy jej brandenburskim oddziale. W 2003 został zastępcą przewodniczącego krajowej organizacji MIT Deutschland. Wszedł także do zarządu związku zrzeszającego małych i średnich przedsiębiorców przy Europejskiej Partii Ludowej.

Od 1999 do 2004 był posłem do landtagu Brandenburgii. W wyborach w 2004 z listy CDU uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego. Pracował w Komisji Gospodarczej i Monetarnej, należał do grupy EPP-ED. W 2009 i 2014 skutecznie ubiegał się o reelekcję.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]