Chrystus wśród uczonych w Piśmie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chrystus wśród uczonych w Piśmie
Ilustracja
Autor Albrecht Dürer
Rok wykonania 1506
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 65 × 80 cm
Muzeum Muzeum Thyssen-Bornemisza

Chrystus wśród uczonych w Piśmie – obraz Albrechta Dürera, norymberskiego malarza gotyku i renesansu. Dzieło to znane pod innym tytułem jako Chrystus wśród doktorów zostało namalowane podczas podróży po Italii w roku 1506, gdzie oprócz Wenecji odwiedził Rzym, Florencję i Bolonię. Autorska sygnatura dzieła i data 1506 znajduje się na kartce wystającej z księgi trzymanej przez starca, ponadto jest napisane Opus quinque dierum, co informuje, iż Dürer wykonał ten obraz w ciągu pięciu dni. W liście do przyjaciela twórcy, Willibalda Pirckheimera artysta pisze o Chrystusie wśród uczonych w piśmie, iż jest to "obraz, jakiego nigdy dotąd malowałem" – prawdopodobnie nadawcy chodziło zarówno o tematykę, jak cechy charakterystyczne dla tego obrazu, z których wyróżnia się układ czterech dłoni, które stanowią swego rodzaju studium tej części ręki. Artyście chodziło nie tylko o pokazanie wyszukanej gestykulacji, lecz stworzenie z dłoni zamkniętej, dynamicznej kompozycji.

Obraz charakteryzuje się siłą wyrazu, która skupia się na twarzach starszych uczonych skupionych wokół Chrystusa o niezwykle delikatnych, niemal kobiecych rysach twarzy. Każda z twarzy uczonych zawiera pewien ładunek emocjonalny, na obliczach uczonych maluje się w lekko karykaturalnym wyrazie zaduma, bezradność, zdziwienie, niedowierstwo, podstęp i przestrach.

Dzieło jest świadectwem głębokiego zainteresowania humanizmem, stanowi odzwierciedlenie toposu puer/senex (dziecko-starzec). Mądrość miałaby scalać młodość i starość, nowatorstwo i odwieczne prawdy, odkrywczość i szanowanie dotychczasowych zdobyczy wiedzy.

Od strony treściowej obraz jest ilustracją wizyty dwunastoletniego Jezusa w świątyni Salomona w Jerozolimie, gdzie Zbawiciel podejmował dysputy z uczonymi żydowskimi. Jest to przedstawienie pierwszej według zapisu w Biblii nauki Chrystusa, którą wspomina Łukasz Ewangelista ewangelista (Łuk. 2, 41-52).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Fedja Anzelewsky, Albrecht Dürer: Werk und Wirkung, Stuttgart 1980.
  • Anja-Franzisca Eichler, Albrecht Dürer, Köln 1999.
  • Erwin Panofsky, Das Leben und die Kunst Albrecht Dürers, München 1977.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]