Chukwuemeka Odumegwu Ojukwu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chukwuemeka Odumegwu Ojukwu
Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1933
Zungeru
Data i miejsce śmierci 26 listopada 2011
Londyn
Prezydent Biafry
Okres od 30 maja 1967
do 8 stycznia 1970
Następca Philip Effiong

Chukwuemeka Odumegwu Ojukwu (ur. 4 listopada 1933 w Zungeru, zm. 26 listopada 2011 w Londynie) – lider secesjonistów z ludu Igbo i pierwszy prezydent Republiki Biafry (1967–1970).

Studiował w Lincoln College, Uniwersytetu w Oksfordzie. Wbrew woli ojca, który pragnął by studiował prawo, studiował historię i po powrocie do Nigerii wstąpił do armii, gdzie dosłużył się stopnia pułkownika. Po pogromach ludu Igbo w muzułmańskim Regionie Północnym, ogłosił niepodległość Regionu Wschodniego, zamieszkanego w większości przez lud Igbo, jako Republiki Biafry.

Pomimo początkowych sukcesów, podczas których o mało nie zdobyto nigeryjskiej stolicy Lagos, wojska nigeryjskie stopniowo przejmowały kontrolę nad kolejnymi częściami kraju. 8 stycznia 1970 Ojukwu opuścił Biafrę, a obowiązki prezydenta republiki objął wiceprezydent Philip Effiong.

Przez 13 lat żył na wygnaniu w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej. Wrócił w 1983 i wystartował w wyborach do senatu z list Narodowej Partii Nigerii, mandatu jednak nie zdobył. Startował również w wyborach prezydenckich w 2003 został jednak pokonany przez dotychczasowego prezydenta Obasanjo, zdobywając zaledwie 3,3% głosów. Mimo to ogłosił, że wybory zostały sfałszowane i to on naprawdę je wygrał.