Ciąża bez alkoholu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zero alcool pendant la grossesse.svg

Ciąża bez alkoholu − ogólnopolska kampania społeczna mająca na celu zmniejszenie liczby kobiet pijących alkohol w ciąży. Kampania trwała od września do grudnia 2007 roku. Akcji patronował ówczesny minister zdrowia − Zbigniew Religa.

Toksyczność alkoholu[edytuj | edytuj kod]

Nawet w niewielkich ilościach[1] alkohol jest niebezpieczny dla płodu. Kobiety, które piją alkohol podczas ciąży narażają płód na ryzyko wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego oraz licznych wad wrodzonych.

Instytucje zaangażowane w akcję[edytuj | edytuj kod]

Partnerami tej akcji byli między innymi: Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka. Patronem medialnym była między innymi Agora, radio RMF FM, Multikino. O akcji informowały również media katolickie - np. Niedziela[2], zaś sami organizatorzy starali się włączyć do akcji Kościół katolicki:

Quote-alpha.png
Duszpasterze opiekujący się wiernymi mają na nich ogromny wpływ. Gdy zdobędą rzetelną i fachową wiedzę na temat skutków spożywania alkoholu w czasie ciąży, mogą wytłumaczyć parafiankom skalę zagrożeń, a w razie potrzeby skierować je do kompetentnych specjalistów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] Zdaniem PARPA nie ma bezpiecznej ilości alkoholu dla płodu.
  2. Kampania społeczna "Ciąża bez alkoholu"
  3. Artykuł w serwisie rodzina.gov.pl