Cieśnina Juana de Fuca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok z Cieśniny Juana de Fuca w kierunku południowym. Widoczne miasto Port Angeles i pasmo Olympic Mountains.

Cieśnina Juana de Fuca (ang. Strait of Juan de Fuca, Juan de Fuca Strait) – cieśnina Oceanu Spokojnego, część morza Salish[1], pomiędzy kanadyjską wyspą Vancouver (prowincja Kolumbia Brytyjska) a półwyspem Olympic (stan Waszyngton, USA)[2].

Cieśnina rozciąga się na długości 130–160 km, jej szerokość wynosi od 18 do 27 km[2]. Zachodni kraniec cieśniny, gdzie łączy się ona z otwartym oceanem, wyznaczają przylądek Flattery (Cape Flattery) na półwyspie Olympic, wyspa Tatoosh i przylądek Carmanah (Carmanah Point) na wyspie Vancouver[3]. Na wschodzie Cieśnina Juana de Fuca dociera do wysp San Juan i Whidbey, gdzie styka się z cieśniną Haro (Haro Strait), kanałem San Juan (San Juan Channel), cieśniną Rosario (Rosario Strait) i zatoką Puget (Puget Sound)[2][3]. Głębokość cieśniny wynosi od 275 m u styku z oceanem do 90 m w jej wschodniej części[2].

Główne miasta nad cieśniną to Victoria i Port Angeles. Przebiega tędy droga wodna prowadząca do portów w Vancouverze i Seattle[2].

Cieśnina nazwana została na cześć Juana de Fuca, greckiego żeglarza w służbie hiszpańskiej, który miał dotrzeć tutaj w 1592 roku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Salish Sea (ang.). Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2016-08-21].
  2. a b c d e Juan de Fuca Strait (ang.). Encyclopædia Britannica. [dostęp 2016-08-21].
  3. a b c Strait of Juan de Fuca (ang.). Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2016-08-21].