Cieśnina Naresa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cieśnina Naresa pomiędzy Wyspą Ellesmere’a a Grenlandią.

     Nunavut

     Grenlandia

     Terytoria Północno-Zachodnie

Cieśnina Naresa (ang. Nares Strait, duń. Nares Strædet) – cieśnina, a właściwie ciąg cieśnin, oddzielających Wyspę Ellesmere’a od Grenlandii.

Na południu łączy się z Morzem Baffina, a na północy z Morzem Lincolna.

Składa się z następujących części (z południa ku północy):

Nazwa pochodzi od brytyjskiego żeglarza i badacza Arktyki George’a Naresa. Oficjalnie została ona nadana w 1964 r., po uzgodnieniach pomiędzy rządami Danii i Kanady.

Prąd morski płynący z północy, a zasilany przez Wir Morza Beauforta jest wielkim utrudnieniem w żegludze po tym akwenie.

W latach 1962–64 góra lodowa o wymiarach 20 km na 10 km przepłynęła (dryfowała) z Morza Lincolna przez Cieśninę Naresa oraz Cieśninę Davisa na północny Atlantyk (Morze Labradorskie)[1].

Niewielka, niezamieszkana wyspa Hans, o powierzchni 1,3 km² leżąca na wodach cieśniny Naresa, od 1973 r. była przedmiotem sporu międzynarodowego między Danią i Kanadą. W 2022 r. strony sporu doszły do porozumienia i podzieliły wyspę między sobą[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2012-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-10)].
  2. Krestia DeGeorge, Canada, Denmark agree on a landmark deal over disputed Hans Island [online], ArcticToday, 13 czerwca 2022 [dostęp 2022-11-07] (ang.).