Wyspa Ellesmere’a

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wyspa Ellesmere’a
Ilustracja
Mozaika zdjęć satelitarnych
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Kanada
Terytorium  Nunavut
Akwen Ocean Arktyczny
Archipelag Archipelag Arktyczny
Powierzchnia 196 236 km²
Najwyższy punkt Barbeau Peak, 2616 m n.p.m.
Populacja (2001)
• liczba ludności
• gęstość

168
0,0009 os./km²
Położenie na mapie Nunavut
Mapa lokalizacyjna Nunavut
Wyspa Ellesmere’a
Wyspa Ellesmere’a
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Wyspa Ellesmere’a
Wyspa Ellesmere’a
Ziemia79°50′N 78°00′W/79,833333 -78,000000
Mapa wyspy

Wyspa Ellesmere’a (fr. Île d'Ellesmere, ang. Ellesmere Island, inuktitut: Umingmak Nuna) – należąca do Kanady wyspa w Archipelagu Arktycznym, na Oceanie Arktycznym. Administracyjnie należy do kanadyjskiego terytorium Nunavut.

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Jej powierzchnia wynosi ok. 196,2 tys. km², co czyni ją trzecią co do wielkości wyspą Kanady i największą spośród Wysp Królowej Elżbiety. Jest najbardziej wysuniętą na północ kanadyjską wyspą, leży w Arktyce. Położona niedaleko Grenlandii, oddzielona jest od niej cieśninami: Smith Sound, Nares Strait i Robeson Channel. Krajobraz górzysty; znaczny obszar wyspy zajmują pokrywy lodowe. Na pozostałych terenach występuje roślinność typu tundrowego. Linia brzegowa dobrze rozwinięta, z licznymi, głęboko wciętymi fiordami.

Klimat Wyspy Ellesmere’a nie zawsze był tak surowy, jak obecnie. W pliocenie, 3,4 miliona lat temu, temperatura była wyższa o 14-22°C niż obecnie i wyspę porastały lasy borealne, w których występował pewien gatunek wielbłąda (przypuszczalnie z rodzaju Paracamelus)[1].

Osadnictwo ludzkie[edytuj | edytuj kod]

Jest słabo zaludniona i zamieszkiwana głównie przez ludność inuicką. Według spisu z 2001 roku populacja wyspy liczyła 168 osób. Na wyspie znajdują się trzy osady ludzkie – Alert, Eureka i Grise Fiord. Alert, znajdująca się w północnej części wyspy (na Ziemi Granta) przy stacji meteorologicznej, jest najbliższą bieguna stale zamieszkaną osadą ludzką.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Remains of Extinct Giant Camel Discovered in High Arctic (ang.). ScienceDaily, 2013-03-05. [dostęp 2013-03-06].