Cienie w Zambouli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cienie w Zambouli
Shadows in Zamboula
Ilustracja
Okładka Weird Tales z listopada 1935 z ilustracją nawiązującą do treści opowiadania
Autor Robert E. Howard
Typ utworu opowiadanie fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania listopad 1935

Cienie w Zambouli (Shadows in Zamboula) – opowiadanie Roberta E. Howarda opublikowane w listopadzie 1935 roku w czasopiśmie "Weird Tales".

Jest czternastą częścią cyklu opowiadań fantasy tego autora, których bohaterem jest potężny wojownik ery hyboryjskiejConan z Cymerii. Treścią opowiadania jest pobyt Conana w mieście Zamboula i jego uwikłanie w konflikt między władzą świecką a religijną.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Conan przybywa do miasta Zamboula i nie mając zbyt wiele pieniędzy wybiera nocleg w podejrzanej oberży, której właściciel, jak się okazuje, sprzedaje swoich klientów ludożercom. Conanowi udaje się wydostać na ulicę, gdzie spotyka kobietę i pozbawionego zmysłów mężczyznę, ściganych przez kanibali. Ratuje ich, zaś kobieta prosi go o pomoc w odzyskaniu lekarstwa dla jej ukochanego. Conan zgadza się i obydwoje wyruszają do świątyni. Conan stacza jedną z najcięższych walk w swoim życiu, walcząc ze strażnikiem świątyni, Baal-pteorem. Jego towarzyszka zostaje schwytana, jednak Conan uwalnia ją. Dopiero wtedy mówi ona Conanowi, że jest kochanką władcy miasta, a towarzysz, dla którego szukała lekarstwa, jest jej panem. Conan mści się na karczmarzu, który wydał go kanibalom, po czym pospiesznie opuszcza miasto. Dopiero wtedy okazuje się, że już od początku wiedział kim jest dwójka ludzi spotkanych na ulicy, zaś nieprzytomnemu władcy miasta skradł pierścień.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

W opowiadaniu tym pada imię Hanumana, hinduskiego bóstwa. Jest to drugi, po Wieży słonia przypadek odwołania do mitów hinduskich w opowieściach o Conanie. Pierwotny tytuł tego opowiadania brzmiał The Man-Eaters of Zamboula (Ludożercy z Zambouli).

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz opowiadanie Cienie w Zambouli wydrukowane zostało w magazynie Weird Tales, w listopadzie 1935. W wersji książkowej po raz pierwszy opowiadanie pojawiło się w zbiorku Conan the Barbarian w 1954[1].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Komiks na podstawie Cieni w Zambouli ukazał się w 1976 pod tytułem Shadow-God in Zamboula w ramach serii The Savage Sword of Conan wydawnictwa Marvel Comics. Autorem scenariusza był Doug Moench, zaś narysował go Mike Zeck[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert E. Howard Conan Barbarzyńca, Rea, Warszawa, 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]