Cienka niebieska linia (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cienka niebieska linia
The Thin Blue Line
Gatunek

film dokumentalny

Rok produkcji

1988

Data premiery

25 sierpnia 1988

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

103 minuty

Reżyseria

Errol Morris

Scenariusz

Errol Morris

Muzyka

Philip Glass

Zdjęcia

Stefan Czapsky
Robert Chappell

Scenografia

Lester Cohen
Ted Bafaloukos

Produkcja

Mark Lipson

Cienka niebieska linia (ang. The Thin Blue Line) – amerykański film dokumentalny z 1988 roku w reżyserii Errola Morrisa. Film przedstawia historię Randalla Adamsa, człowieka niesłusznie skazanego na śmierć za zabójstwo policjanta w Dallas w 1976 roku. Reżyser próbował odtworzyć wydarzenia z dnia morderstwa, przeprowadzając serię wywiadów ze skazanym oraz przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości.

Obraz znacząco przyczynił się do gwałtownego rozwoju podgatunku filmowego nazywanego dokumentem fabularyzowanym, gdzie ustaleniom reżyserskim towarzyszyły aktorskie inscenizacje przebiegu zdarzeń, współcześnie wszechobecne w serialach dokumentalnych. Nowoczesna forma filmu Morrisa, powiązana z rzetelnym śledztwem w sprawie uchybień sądownictwa, doprowadziła do uniewinnienia Adamsa po dwunastu latach oczekiwania na wykonanie wyroku śmierci. Jednocześnie Morris po latach przyznał, że ze względu na przesyt seriali dokumentalnych kręconych na modłę Cienkiej niebieskiej linii nie nakręciłby już filmu w takiej formie[1].

Cienka niebieska linia została uhonorowana jako najlepszy film dokumentalny m.in. przez National Board of Review, Bostońskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych oraz Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]