City

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy anglojęzycznego terminu związanego z dużym miastem. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.

W angielskiej tradycji city to miasto, które ma katedrę i biskupstwo, w odróżnieniu od town, które katedry nie posiada. Formalny status city nadano także niektórym miastom nie posiadającym katedry. City pisane wielką literą odnosi się zwykle do centrum finansowo-handlowego Londynu, które formalnie nazywa się City of London.

City oznacza również jedną ze śródmiejskich dzielnic (CBD – Central Business District) lub jej część, w której skupione są najważniejsze instytucje zajmujące się szeroko pojętymi usługami (finansami, handlem oraz kulturą) oraz administracją. Takie określenie odnosi się jedynie do wielkich miast. Tego typu dzielnica biznesowa najczęściej charakteryzuje się dużą ilością drapaczy chmur.

Pod względem demograficznym city charakteryzuje się dużą zmiennością dziennego i nocnego zaludnienia – jest to jedynie miejsce pracy, do którego ludzie dojeżdżają ze strefy podmiejskiej. Takie silne wyludnienie centralnej strefy miasta jest charakterystyczne dla procesu suburbanizacji.

Zobacz też[edytuj]