Cmentarz Kirjat Sza’ul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz Kirjat Shaul
בית העלמין קריית שאול
Ilustracja
Wejście na cmentarz Kirjat Shaul
Państwo  Izrael
Miejscowość Tel Awiw
Adres Kiryat Shaul Street
Tel Aviv
Typ cmentarza wyznaniowy
Stan cmentarza czynny
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Cmentarz Kirjat Shaul בית העלמין קריית שאול
Cmentarz Kirjat Shaul
בית העלמין קריית שאול
Ziemia32°07′44″N 34°49′21″E/32,128889 34,822500

Cmentarz Kirjat Shaul (hebr. בית העלמין קריית שאול, Bejt ha-Almin Kirjat Sza'ul) – nekropolia Tel Awiwu. Cmentarz ma powierzchnię 32 ha, i jest na nim pochowanych 86 tys. zmarłych.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz jest położony w północno-wschodniej części miasta tel Awiw, w osiedlu Newe Gan.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz wojskowy

Potrzebę utworzenia nowego cmentarza miejskiego Tel Awiwu zauważył w 1943 przewodniczący Rady Religijnej miasta, Dawid-Cewi Pinkas. Dotychczasowy cmentarz Nahalat Icchak nie miał wystarczająco dużo miejsca dla celów grzebalnych. Rozpoczęto więc wówczas starania o nabycie nowych gruntów, które zakupiono w 1949.

W 1991 otworzono nowy cmentarz Jarkon, przy pobliskim mieście Petach Tikwa. Podjęto wówczas decyzję o nie powiększaniu powierzchni Cmentarzu Kirjat Shaul. Cmentarz jest nadal czynny, jednak z powodu ograniczonej ilości gruntów grzebalnych są tutaj wysokie opłaty.

Pomniki[edytuj | edytuj kod]

Pomniki ofiar Holokaustu

Podobnie jak na innych izraelskich cmentarzach, także i tutaj znajdują się pomniki upamiętniające ofiary Holokaustu. Przy niektórych z nich pochowano popioły lub kości pochodzące z upamiętnionych miejsc lub hitlerowskich obozów zagłady. Pomniki upamiętniają między innymi Żydów z Brześcia, Bukowiny, Mińska i Krakowa.

W pobliżu bramy wejściowej na cmentarz są pochowane ofiary ataku terrorystycznego na izraelską ekipę sportowców podczas XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium (Niemcy).

We wschodniej części cmentarza znajduje się wydzielona część cmentarza wojskowego.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z cmentarza wyjeżdża się na wschód na drogę nr 482 ISR-HW-482.svg (Tel Awiw-Herclijja), którą jadąc na północ dojeżdża się do autostrady nr 5 ISR-FW-5.svg (Tel Awiw-Ari’el).