Cmentarz Farny w Grodnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Cmentarz farny w Grodnie)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grób Elizy Orzeszkowej i Stanisława Nahorskiego

Cmentarz Farny w Grodnie (biał. Могілкі старыя каталіцкія, фарныя) – nekropolia rzymskokatolicka w Grodnie powstała w 1792.

Historia[edytuj]

Inicjatorem powstania nekropolii był proboszcz grodzieński ks. Józef Muczyński (zm. 4 lutego 1793), kanonik smoleński, doktor teologii, rektor szkół wydziałowych. Biskup Jan Kossakowski po wizytacji w 1805 napisał Tegoż dnia, 24 sierpnia, odwiedziłem cmentarz parafialny niedawno założony i obszerny, a już cały grobowcami okryty, między innymi nagrobek panny Tokarzewskiej, która z rozpaczy w 22 roku życia własną zabiła się ręką, okropny koniec gwałtownej namiętności przypomina.

Na cmentarzu znajdują się nagrobki, których twórcami byli m.in.: Józef Grzegorz Zaborowski, W. Bobrowski, Bolesław Szyszkiewicz, Wasyl Kaczan, Ignacy Fabian Siliniewicz, Lewandowiczowie.

Pochowana na nim jest m.in. architekt Giuseppe de Sacco, Eliza Orzeszkowa z mężem Stanisławem Nahorskim, żołnierze z 1920 i obrońcy Grodna z 1939.

Cmentarz był czynny do połowy lat 70. XX wieku. W 2006 zdewastowano kilkadziesiąt nagrobków[1].

Po przeciwnej stronie od wejścia znajduje się kaplica z dwoma pamiątkowymi polskimi tablicami z 1983. W pobliżu znajduje się cmentarz prawosławny.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Jacek Rozmus, Jerzy Gordziejew, Cmentarz farny w Grodnie 1792-1939, Wydawnictwo Naukowe WSP, Kraków, s. 122 + 77 il.
  • J. Kurczewski, Biskupstwo wileńskie, Wilno 1912, s. 528.

Linki zewnętrzne[edytuj]