Cmentarz komunalny we Fromborku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz komunalny we Fromborku
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Frombork

Adres

ul. Braniewska

Typ cmentarza

komunalny
(do 1945 katolicki)

Stan cmentarza

czynny

Data otwarcia

1824

Położenie na mapie Fromborka
Mapa konturowa Fromborka, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz komunalny we Fromborku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz komunalny we Fromborku”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz komunalny we Fromborku”
Położenie na mapie powiatu braniewskiego
Mapa konturowa powiatu braniewskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz komunalny we Fromborku”
Położenie na mapie gminy Frombork
Mapa konturowa gminy Frombork, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz komunalny we Fromborku”
Ziemia54°21′28,9″N 19°41′27,8″E/54,358028 19,691056

Cmentarz komunalny we Fromborkucmentarz we Fromborku przy ul. Braniewskiej, założony w 1824 roku, współcześnie jedyny czynny w mieście.

Historia cmentarza[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz, 1913 rok

Cmentarz został założony w 1824 roku[1] jako cmentarz parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja we Fromborku, ponieważ na dotychczasowym – położonym przy kościele cmentarzu – brakowało już miejsca na dalsze pochówki[2]. Nieprzypadkowa pozostaje zbieżność daty lokalizacji cmentarza z wytyczoną i zbudowaną w tym samym czasie (1824–1826) drogą poczty konnej, przy której jest położona (współcześnie ul. Braniewska). Po II wojnie światowej, pod koniec lat 60., rozplantowano na nowo teren cmentarza, likwidując niemal wszystkie przedwojenne nagrobki. W 1970 zlikwidowano bez śladu również część cmentarza znajdującą się po drugiej stronie ulicy ZHP, przy kaplicy św. Jerzego (widoczny na mapie z roku 1913)[3].

Do czasów współczesnych zachowało się na cmentarzu zaledwie kilkanaście nagrobków z inskrypcjami w języku niemieckim, najstarszy czytelny z detalem kotwicy jest z 1876 roku, prawdopodobnie nagrobek miejscowego rybaka (na zdjęciu poniżej). Przedwojenne nagrobki od powojennych oprócz inskrypcji odróżnia też ich odwrotne zwrócenie – krzyżem w kierunku zachodnim, zaś powojenne są zorientowane na wschód.

W 1997 odsłonięto na cmentarzu tablicę pamiątkową poświęconą pamięci wiedeńskiego muzyka Heinricha Worsiscka-Schmidta, który zginął we Fromborku 8 lutego 1945 roku. Obelisk powstał staraniem córki zmarłego muzyka[4].

W 2018 przeprowadzono remont drogi dojazdowej do górnej części cmentarza, gdyż z powodu dużego spadku terenu droga ta często bywała niszczona przez opady deszczu, zaś remont parkingu przed bramą cmentarną będzie możliwy dopiero po uregulowaniu stanu prawnego tych nieruchomości, które w znacznej części są własnością prywatną[5].

Współcześnie jest to jedyny czynny cmentarz w mieście i grzebani są na nim, inaczej niż przed wojną, wszyscy zmarli niezależnie od wyznania[2].

Pochowani na cmentarzu[edytuj | edytuj kod]

Na cmentarzu pochowani są m.in.:

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]