Cmentarz prawosławny w Dobromierzycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz prawosławny w Dobromierzycach
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Dobromierzyce

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

prawosławne

Stan cmentarza

nieczynny

Powierzchnia cmentarza

0,24 ha

Liczba kwater cmentarnych

brak podziału

Data otwarcia

po 1875

Data ostatniego pochówku

do 1945

Położenie na mapie gminy Werbkowice
Mapa konturowa gminy Werbkowice, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz prawosławny w Dobromierzycach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz prawosławny w Dobromierzycach”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz prawosławny w Dobromierzycach”
Położenie na mapie powiatu hrubieszowskiego
Mapa konturowa powiatu hrubieszowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz prawosławny w Dobromierzycach”
Ziemia50°45′37″N 23°41′48″E/50,760278 23,696667

Cmentarz prawosławny w Dobromierzycachnekropolia w Dobromierzycach, utworzona na potrzeby unickich mieszkańców Dobromierzyc i Peresołowic w XIX w., po 1875 prawosławna, użytkowana do końca II wojny światowej.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

W Dobromierzycach najprawdopodobniej nie było cerkwi, a miejscowa ludność uczęszczała do świątyni w sąsiednich Peresołowicach. Parafialny cmentarz początkowo znajdował się w sąsiedztwie cerkwi, jednak w XIX w. został zamknięty, a nową nekropolię wytyczono u zbiegu dróg do Peresołowic, Dobromierzyc i Hostynnego. Po przemianowaniu likwidacji unickiej diecezji chełmskiej w 1875 cerkiew w Peresołowicach i dobromierzycki cmentarz przeszły w ręce Cerkwi prawosławnej[1]. Cmentarz był użytkowany przez do końca II wojny światowej i wysiedlenia prawosławnych Ukraińców. W kolejnych latach został opuszczony i zdewastowany[1].

Na cmentarzu na początku lat 90. XX wieku znajdowało się ok. 25 nagrobków, z których tylko jeden był nieuszkodzony. Jest to zarazem najstarszy nagrobek; wzniesiono go na grobie unickiego kapłana Nikolausa Laurysiewicza, kanonika katedry unickiej w Chełmie (zm. 1854). Jest to krzyż łaciński na postumencie w kształcie cippusa, przykryty płytą z akroterionami, na niewielkim cokole, z ramionami dekorowanymi listwami i żłobieniami. Z 1870 pochodzi natomiast nagrobek majora armii rosyjskiej Józefa Walewskiego i jego małżonki z inskrypcją w języku polskim[1]. Większość zachowanych zniszczonych nagrobków wzniesiono na miejscach pochówku miejscowej ludności prawosławnej. Są to prostopadłościenne postumenty, płyty zdobione trójkątnymi tympanonami i akroterionami oraz zniszczone krzyże prawosławne, z inskrypcjami w języku cerkiewnosłowiańskim[1]. Jedyny nagrobek z żeliwa wzniesiony został na grobie Gąsiorowskich, właścicieli dóbr peresołowickich, z przełomu XIX i XX w. Był to wieloelementowy słup zwieńczony krzyżem, po II wojnie światowej rozbity[1]. Najmłodszy nagrobek to drewniany krzyż, zachowany we fragmencie, datowany na r. 1934[1]. Na cmentarzu rosną jesiony i klony oraz krzewy bzu lilaka i czarnego bzu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g D. Kawałko, Cmentarze..., s. 276.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • D. Kawałko, Cmentarze województwa zamojskiego, Państwowa Służba Ochrony Zabytków, Zamość 1994.