Cmentarz prawosławny w Horoszczycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz prawosławny w Horoszczycach
Ilustracja
Zdewastowane nagrobki
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Horoszczyce

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

prawosławne

Stan cmentarza

nieczynny

Powierzchnia cmentarza

0,2 ha

Data otwarcia

XVIII w.

Data likwidacji

ok. 1945

brak współrzędnych

Cmentarz prawosławny w Horoszczycachnekropolia w Horoszczycach, utworzona na potrzeby miejscowej ludności unickiej w XVIII w., od 1875 prawosławna. Użytkowana do końca II wojny światowej.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz powstał w XVIII wieku jako unicki, przycerkiewny cmentarz grzebalny. Zmienił denominację po erygowaniu nowej parafii prawosławnej, powstałej wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej w 1875[1]. Cmentarz był użytkowany przez miejscową ludność prawosławną do końca II wojny światowej i wysiedlenia prawosławnych Ukraińców[1].

Na początku lat 90. XX wieku na terenie nekropolii zachowało się ok. 10 zrujnowanych kamiennych i betonowych nagrobków w postaci postumentów i słupów z łacińskimi i prawosławnymi krzyżami. Na terenie znaleźć można wiele drewnianych krzyży, w bardzo złym stanie[1]. Inskrypcje na nagrobkach wykonane zostały w języku cerkiewnosłowiańskim[1]. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1902[1].

Wokół cmentarza rosną 3 brzozy i modrzew[1]. W gęstych zaroślach występują samosiewy jesionu i klonu, bez lilak, bez czarny, śnieguliczka, dereń, głóg, róże i czeremchy. W podłożu znajdziemy barwinek, pokrzywy i lilie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g D. Kawałko, Cmentarze..., s. 34.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • D. Kawałko, Cmentarze województwa zamojskiego, Państwowa Służba Ochrony Zabytków, Zamość 1994.