Cmentarz rzymskokatolicki w Potoku Górnym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz rzymskokatolicki w Potoku Górnym
Ilustracja
Widok ogólny cmentarza
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Potok Górny

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

katolickie

Stan cmentarza

czynny

Powierzchnia cmentarza

1,5 ha

Data otwarcia

po 1830

Zarządca

Parafia św. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym

Położenie na mapie gminy Potok Górny
Mapa konturowa gminy Potok Górny, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz rzymskokatolicki w Potoku Górnym”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz rzymskokatolicki w Potoku Górnym”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz rzymskokatolicki w Potoku Górnym”
Położenie na mapie powiatu biłgorajskiego
Mapa konturowa powiatu biłgorajskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz rzymskokatolicki w Potoku Górnym”
Ziemia50°22′13″N 22°34′51″E/50,370278 22,580833

Cmentarz rzymskokatolicki w Potoku Górnym – nekropolia rzymskokatolicka w Potoku Górnym, utworzona na potrzeby miejscowej ludności katolickiej w latach 30. XIX w., użytkowany do dzisiaj.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz wytyczony został pomiędzy 1830 a 1845 rokiem jako kontynuacja cmentarza przy kościele parafialnym[1]. Ostatni raz teren został powiększony w 1871 r.[1]

Na początku lat 90. XX wieku na terenie nekropolii znajdowało się 15 kamiennych nagrobków sprzed 1945 r., w tym 13 XIX-wiecznych[1]. Są to krzyże łacińskie i kolumny na prostopadłościennych postumentach dekorowanych wielostopniowymi gzymsami uskokowymi, trójkątnymi tympanonami i ornamentami roślinnymi[1]. Wśród współczesnych nagrobków dominują lastrikowe i betonowe stelle z krzyżami[1].

Zwraca uwagę nagrobek w postaci drewnianej kapliczki słupowej z przedstawieniem Chrystusa Frasobliwego, a także współczesne groby księży: Sługi Bożego ks. Błażeja Nowosada, miejscowego proboszcza zamordowanego w 1943 przez niemiecką żandarmerię oraz jego następcy ks. Ludwika Bartłomieja Olechowskiego, zamordowanego w 1945[1]. Na cmentarzu rosną tuje kolumnowe i świerki[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g D. Kawałko, Cmentarze..., s. 174

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kawałko D., Cmentarze województwa zamojskiego, Państwowa Służba Ochrony Zabytków, Zamość 1994.