Coelogyne tomentosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Coelogyne tomentosa
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

liliopodobne (≡ jednoliścienne)

Rząd

szparagowce

Rodzina

storczykowate

Podrodzina

epidendronowe

Rodzaj

Coelogyne

Gatunek

Coelogyne tomentosa

Nazwa systematyczna
Coelogyne tomentosa Lindl.
Fol. Orchid. 5: 3 1854[3]
Synonimy
  • Coelogyne cymbidioides Ridl.
  • Coelogyne dayana var. massangeana Ridl.
  • Coelogyne densiflora Ridl.
  • Coelogyne massangeana Rchb.f.
  • Coelogyne tomentosa var. cymbidioides Ridl.
  • Pleione massangeana (Rchb.f.) Kuntze
  • Pleione tomentosa (Lindl.) Kuntze [3]

Coelogyne tomentosa Lindl. – gatunek rośliny z rodziny storczykowatych (Orchidaceae)[3]. Epifit z lasów Azji Południowo-Wschodniej. Uprawiany jest jako roślina ozdobna.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Duży epifit o sympodialnym wzroście. Osiąga wysokość do 60 cm. Tworzy zieloną, wąsko owalną pseudobulwę o długości 7–10 cm. U młodych okazów ma ona dwa podłużne rowki, u starszych staje się silnie pomarszczona i żółto-zielona. W naturze roślina czasami tworzy ogromne kępy, których masa może dochodzić nawet do 1 tony[4].
Liście
Z pseudobulwy wyrastają po dwa liście osiągające długość do 56 cm i szerokość do 8 cm. Mają wąsko eliptyczne i silnie pofałdowane blaszki o ostrym wierzchołku, osadzone na ogonkach o długości do 10 cm[5].
Kwiaty
Zebrane w zwisające grono wyrastające z podstawy pseudobulwy. Ma długość do 60 cm i zawiera do 30 kwiatów. Kwiaty pojawiają się po rozwinięciu się liści[4]. Na pędzie wyrastają dość rzadko, są pachnące, bladożółte, o średnicy 5–6,5 cm. Ich boczne działki 3 klapowej warżki mają białe lub jasnożółte, dwukrotnie rozgałęzione żyłkowania. Warżka na wewnętrznej stronie brązowa. Działka środkowa brązowa z jasnożółtymi brzegami. Jej brzegi otacza kilka krótkich, pofalowanych i brodawkowatych wybrzuszeń[5].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Indonezji, Malezji i Tajlandii. Rośnie tam na grzbietach i zboczach gór[4], zwykle jako epifit w cienistych lasach na wysokości ok. 1400 m. W Tajlandii dochodzi do wysokości ok. 2000 m. Jest dość częsty w górach Malezji, szczególnie na wyższych grzbietach górskich[5].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Coelogyne tomentosa jest uprawiany jako roślina ozdobna. Jest wyjątkowo łatwy w uprawie poza strefami zamarzania, a dodatkową zaletą jest kwitnienie o każdej porze roku. Z powodu zwisającego kwiatostanu wymaga uprawy w wysokim, wiszącym koszu. Kwiaty pojawiają się wkrótce po rozwinięciu się liści, otwierają się niemal równocześnie i kwitną przez około 3 tygodnie. Podczas kwitnięcia wytwarzają silny, przyjemny zapach, nieco podobny do jodłowej choinki[4]. W Polsce może być uprawiany tylko jako roślina pokojowa lub w szklarniach. Może kwitnąć w każdej porze roku, najczęściej zakwita latem[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2015-12-07] (ang.).
  3. a b c World Flora Online [online] [dostęp 2019-11-25].
  4. a b c d Coelogyne tomentosa. [dostęp 2019-11-25]. (ang.).
  5. a b c d Storczyki A-Z. Coelogyne massangeana. [dostęp 2019-11-25].