Cooee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cooee (IPA /ku:'i:/) – australijski okrzyk używany w celu zwrócenia na siebie uwagi, wywodzący się z języka aborygeńskiego. Prawidłowo, przenikliwie wykonany okrzyk jest słyszalny z bardzo dużej odległości.

Słowo „cooee” wywodzi się z języka plemienia Darug, zamieszkującego dzisiejsze tereny Sydney[1] i zostało „pożyczone” już przez pierwszych osadników. Po raz pierwszy zostało zapisane w 1789, a już w latach 20. XIX wieku było bardzo popularne zarówno w Australii jak i Nowej Zelandii[2]. Od lat 40. XIX wieku okrzyk ten był używany w Londynie przez odwiedzających Anglię Australijczyków, którzy rozpoznawali się w taki sposób i od tego czasu już na stałe jest kojarzony z Australią. Pojawiło się wówczas wiele popularnych w Australii piosenek z „cooee”, a popularność tego okrzyku była tak duża, że zaproponowano nawet, aby zastąpić tradycyjny okrzyk „hip hip hurra” właśnie „cooee”[2].

Słowo „cooee” zostało użyte przez Arthura Conan Doyle'a w jednym z opowiadań o Sherlocku Holmesie (The Boscombe Valley Mystery). Holmes rozwiązuje zagadkę kryminalną, ponieważ jako jedyny zna pochodzenie tego słowa, co pozwala mu na znalezienie sprawcy.

W języku codziennym używane jest także słowo „cooee”, zazwyczaj w wyrażeniach „within cooee of” lub „not within cooee of”, czyli odpowiednio „blisko” / „niezbyt daleko” oraz „bardzo daleko”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Macquarie Concise Dictionary. Sydney: The Macquarie Library, 1998. ​ISBN 0-949757-95-0​.
  2. a b Cooee: the history of a call (ang.). ABC National Radio. [dostęp 2009-01-10]. s. 2008-1109.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]