Cooee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cooee (IPA /ku:'i:/) – australijski okrzyk używany w celu zwrócenia na siebie uwagi wywodzący się z języka aborygeńskiego. Prawidłowo, przenikliwie wykonany okrzyk jest słyszalny z bardzo dużej odległości.

Słowo "cooee" wywodzi się z języka plemienia Darug zamieszkującego dzisiejsze tereny Sydney[1] i zostało "pożyczone" już przez pierwszych osadników. Po raz pierwszy zostało zapisane w 1789, a już w latach 20. XIX wieku było bardzo popularne zarówno w Australii jak i Nowej Zelandii[2]. Od lat 40. XIX wieku okrzyk ten był używany w Londynie przez odwiedzających Anglię Australijczyków, którzy rozpoznawali się w taki sposób i od tego czasu już na stałe jest kojarzony z Australią. Pojawiło się wówczas wiele popularnych w Australii piosenek z "cooee", a popularność tego okrzyku była tak duża, że zaproponowano nawet, aby zastąpić tradycyjny okrzyk "hip hip hurra" właśnie "cooee"[2].

Słowo "cooee" zostało użyte przez Arthura Conan Doyle'a w jednym z opowiadań o Sherlocku Holmesie ("The Boscombe Valley Mystery"). Holmes rozwiązuje zagadkę kryminalną, ponieważ jako jedyny zna pochodzenie tego słowa, co pozwala mu na znalezienie sprawcy.

W języku codziennym używane jest także słowo "cooee" zazwyczaj w wyrażeniach "within cooee of" lub "not within cooee of" czyli odpowiednio "blisko", "niezbyt daleko" oraz "bardzo daleko".

Przypisy

  1. The Macquarie Concise Dictionary, The Macquarie Library, 1998, Sydney, ISBN 0949757950
  2. 2,0 2,1 Cooee: the history of a call (ang.). ABC National Radio. [dostęp 2009-01-10]. s. 2008-1109.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]