Copywriter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Copywriter (CW) – autor tekstów i sloganów reklamowych[1][2][3]. Copywriter nazywany też bywa po francusku concepteur-redacteur (pomysłodawca – redaktor)[4].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Copywriter pisze teksty wykorzystywane w reklamach prasowych, radiowych, telewizyjnych i wszelkich innych materiałach promocyjnych, takich jak ulotki, broszury, katalogi, strony internetowe itp. W praktyce copywriter uczestniczy w całym procesie kreacji, zaczynając od ustalenia treści graficznego motywu ogłoszenia czy ulotki, poprzez tworzenie tekstów, pisanie scenariuszy filmów reklamowych, spotów radiowych, wyszukiwanie muzyki do reklam itp. Od momentu przekazania działowi kreacji briefu do momentu wyjścia materiałów do klienta współtworzy reklamę razem z dyrektorem artystycznym odpowiedzialnym za stronę wizualną przedsięwzięcia oraz przełożonym – dyrektorem kreatywnym, który nadzoruje całokształt projektu[5]. Copywriter jest zatrudniony w agencji reklamowej lub wydawnictwie, czasami pracuje jako tzw. wolny strzelec (ang. freelancer)[6].

Copywriter powinien znać zasady komunikacji masowej, mieć wiedzę o zachowaniu konsumenta, o perswazji i zmianie postaw.

Zakres działań[edytuj | edytuj kod]

 • Content Marketing – artykuły, poradniki, webinaria, raporty, video i podcasty.
 • SEO Copywriting – teksty przyczyniające się do pozycjonowania stron internetowych, poprawne pod względem stylistycznym i ortograficznym, odpowiednio sformatowane (podział na nagłówki h1, h2, h3 itd., sekcje, listy wypunktowane i numerowane), zawierające frazy kluczowe, o właściwej długości i poprawności merytorycznej. Powinny być wartościowe zarówno dla użytkowników, jak i robotów indeksujących.
 • Teksty SEO (zapleczowe, do katalogów itp.).
 • Teksty naukowe (sinncced tekst)
 • Opisy produktów – teksty przyczyniające się do pozycjonowania sklepów internetowych.
 • Oferty handlowe – docierają do potencjalnych klientów w postaci mailingu oraz w wersji drukowanej.
 • Teksty na strony internetowe (tzw. webwriting) – tak zwane teksty landing page, które przemawiają do potencjalnych klientów trafiających na stronę internetową firmy.
 • Prowadzenie bloga – to usługa związana ze wstawianiem każdego miesiąca od kilku do kilkunastu wpisów nawiązujących do konkretnej tematyki strony i bogatej w odpowiednio podkreślone słowa kluczowe.
 • Prowadzenie fanpage – opiera się na wrzucaniu postów kilka razy w tygodniu o odpowiednich godzinach, kierujące uwagę na usługę, produkt, wpisy na blogu.
 • Marketing szeptany – to pozycjonowanie na forach internetowych, związane z umieszczaniem linku strony internetowej w treści nowych tematów bądź w komentarzach.
 • Korekta tekstów.

Copywriter SEO[edytuj | edytuj kod]

Copywriter przygotowujący teksty SEO, których głównym zadaniem jest skuteczne pozycjonowanie stron internetowych, na przykład stron firmowych i sklepów internetowych. Takie teksty odnoszą się do tematyki stron, jak i słów kluczowych, na które jest pozycjonowana w wyszukiwarkach internetowych. Właściciele stron internetowych dbają o współpracę z copywriterem, który regularnie dostarcza im teksty SEO, które następnie trafiają na bloga bądź do katalogów internetowych. Teksty napisane przez copywriterów SEO mają wpływ na to, że witryna wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, jest lepiej widoczna i generuje większy ruch organiczny.  Obecnie teksty SEO stawiają na m.in. poprawność językową, merytoryczne teksty, unikatowość, semantykę oraz na zainteresowanie odbiorcy[7]. Dzisiaj Copywriter SEO musi dbać o odpowiednią optymalizację swoich treści, w toku zmian algorytmów Google, content musi być szczególnie rozbudowany, dbać o odpowiednią strukturę nagłówków HTML i pełne rozwinięcie tematu, którego dotyczy publikacja. Upychanie fraz kluczowych (tzw. keyword stuffing[8]) i tworzenie tekstów wyłącznie pod roboty Google nie działa i nie przynosi dobrych efektów. Prowadzone są badania, mające na celu wykazanie, że treść przyjazna zarówno użytkownikom, jak i robotom, działa korzystniej na autorytet strony, aniżeli samo tworzenie treści "pod SEO". Linki zewnętrzne oczywiście nadal mają duże znaczenie, natomiast bardziej liczy się ich odbiór przez żywego użytkownika, aniżeli sama "moc linków zewnętrznych".

Teksty tworzone przez copywriterów SEO można podzielić na trzy najważniejsze kategorie:

 • teksty preclowe,
 • teksty zapleczowe,
 • artykuły SEO.

Teksty preclowe oraz zapleczowe są wykorzystywane w procesie budowania linków pozycjonujących, natomiast rolą artykułów SEO jest pozyskiwanie ruchu organicznego z wyszukiwarek internetowych.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. z 2018 r. poz. 227).
 2. copywriter (ang.). Cambridge Dictionary. [dostęp 2019-02-15].
 3. Meyers Ben: Copywriting is still writing (ang.). The Guardian, 2008-01-18. [dostęp 2019-02-15].
 4. Concepteur-rédacteur (fr.). CadresOnline. [dostęp 2019-02-15].
 5. Łukasz Krakowiak: Copyfighter. Nisza, 2015-06-10, s. 230. ISBN 978-83-62795-37-6.
 6. Anna Urbańczyk: Dziennikarz a copywriter – czym się różnią?. WhitePress. [dostęp 2019-02-15].
 7. Jak zostać copywritnerem i znaleźć zdalne zlecenia pracy? - MobilneZarabianie, mobilnezarabianie.pl, 30 marca 2020 [dostęp 2021-02-01] (pol.).
 8. Słownik pojęć SEO dla copywritera - plagiat, perswazja i inne, RocketSpace.pl, 8 stycznia 2022 [dostęp 2022-05-04] (pol.).