Copywriter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Copywriter (CW) – autor tekstów i sloganów reklamowych[1][2][3]. Copywriter nazywany też bywa po francusku concepteur-redacteur (pomysłodawca – redaktor)[4].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Copywriter pisze teksty wykorzystywane w reklamach prasowych, radiowych, telewizyjnych i wszelkich innych materiałach promocyjnych, takich jak ulotki, broszury, katalogi, strony internetowe, itp. W praktyce copywriter uczestniczy w całym procesie kreacji, zaczynając od ustalenia treści graficznego motywu ogłoszenia czy ulotki, poprzez tworzenie tekstów, pisanie scenariuszy filmów reklamowych, spotów radiowych, wyszukiwanie muzyki do reklam, itp. Od momentu przekazania działowi kreacji briefu do momentu wyjścia materiałów do klienta współtworzy reklamę razem z dyrektorem artystycznym odpowiedzialnym za stronę wizualną przedsięwzięcia oraz przełożonym – dyrektorem kreatywnym, który nadzoruje całokształt projektu[5][6]. Copywriter jest zatrudniony w agencji reklamowej lub wydawnictwie, czasami pracuje jako tzw. wolny strzelec (ang. freelancer)[7].

Copywriter powinien znać zasady komunikacji masowej, mieć wiedzę o zachowaniu konsumenta, o perswazji i zmianie postaw.

Zakres działań[edytuj | edytuj kod]

 • Content Marketing – artykuły, poradniki, webinaria, raporty, video i podcasty.
 • SEO Copywriting – teksty przyczyniające się do pozycjonowania stron internetowych, poprawne pod względem styliczystnym i ortograficznym, zawierające odpowiednie frazy kluczowe, o właściwej długości i poprawności merytorycznej.
 • teksty SEO (zapleczowe, do katalogów itp.).
 • opisy produktów – teksty przyczyniające się do pozycjonowania sklepów internetowych.
 • oferty handlowe – docierają do potencjalnych klientów w postaci mailingu oraz w wersji drukowanej.
 • teksty na strony internetowe (tzw. webwriting) – tak zwane teksty landing page, które przemawiają do potencjalnych klientów trafiających na stronę internetową firmy.
 • prowadzenie bloga – to usługa związana z wstawianiem każdego miesiąca od kilku do kilkunastu wpisów nawiązujących do konkretnej tematyki strony i bogatej w odpowiednio podkreślone słowa kluczowe.
 • prowadzenie fanpage – opiera się na wrzucaniu postów kilka razy w tygodniu o odpowiednich godzinach, kierujące uwagę na usługę, produkt, wpisy na blogu.
 • marketing szeptany – to pozycjonowanie na forach internetowych, związane z umieszczaniem linku strony internetowej w treści nowych tematów bądź w komentarzach.
 • korekta tekstów.

Copywriter SEO[edytuj | edytuj kod]

Copywriter przygotowujący teksty SEO, których głównym zadaniem jest skuteczne pozycjonowanie stron internetowych, na przykład stron firmowych i sklepów internetowych. Takie artykuły SEO odnoszą się do tematyki stron, jak i słów kluczowych, na które jest pozycjonowana w wyszukiwarkach internetowych. Właściciele stron internetowych dbają o współpracę z copywriterem, który regularnie dostarcza im teksty SEO, które następnie trafiają na bloga bądź do katalogów internetowych[8][9].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. copywriter (ang.). Cambridge Dictionary. [dostęp 2019-02-15].
 2. Meyers Ben: Copywriting is still writing (ang.). The Guardian, 18.01.2008. [dostęp 2019-02-15].
 3. Copywriting. [dostęp 2019-02-15].
 4. Concepteur-rédacteur (fr.). CadresOnline. [dostęp 2019-02-15].
 5. Copywriting - na czym polega zawód copywritera?. Poradnik Przedsiębiorcy, 16.01.2018. [dostęp 2019-02-15].
 6. Łukasz Krakowiak: Copyfighter. Nisza, 10.06.2015, s. 230. ISBN 978-83-62795-37-6.
 7. Anna Urbańczyk: Dziennikarz a copywriter – czym się różnią?. WhitePress. [dostęp 2019-02-15].
 8. Copywriting. SiriusPro, 22.09.2017. [dostęp 2019-02-15].
 9. Jakub Lisiecki: Kto to jest copywriter i co go łączy z SEO?. Eactive, 21.11.2017. [dostęp 2019-02-15].