Copywriter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Copywriter (CW) – autor tekstów i sloganów reklamowych. Copywriter nazywany też bywa po francusku concepteur-redacteur (pomysłodawca – redaktor)[1].

Copywriter pisze teksty wykorzystywane w reklamach prasowych, radiowych, telewizyjnych i wszelkich innych materiałach promocyjnych, takich jak ulotki, broszury, katalogi, strony internetowe, itp. W praktyce copywriter uczestniczy w całym procesie kreacji, zaczynając od ustalenia treści graficznego motywu ogłoszenia czy ulotki, poprzez tworzenie tekstów, pisanie scenariuszy filmów reklamowych, spotów radiowych, wyszukiwanie muzyki do reklam, itp. Od momentu przekazania działowi kreacji briefu do momentu wyjścia materiałów do klienta współtworzy reklamę razem z dyrektorem artystycznym odpowiedzialnym za stronę wizualną przedsięwzięcia oraz przełożonym – dyrektorem kreatywnym, który nadzoruje całokształt projektu. Copywriter jest zatrudniony w agencji reklamowej lub wydawnictwie, czasami pracuje jako tzw. wolny strzelec (ang. freelancer).

Copywriter powinien znać zasady komunikacji masowej, mieć wiedzę o zachowaniu konsumenta, o perswazji i zmianie postaw.

Copywriter Seo[edytuj]

Copywriter przygotowujący teksty seo, sprawdzające się do skutecznego pozycjonowania stron internetowych, na przykład stron firmowych i sklepów internetowych. Takie artykuły seo odnoszą się do tematyki stron, jak i słów kluczowych, na które jest pozycjonowana w wyszukiwarce Google. Właściciele stron internetowych dbają o współpracę z copywriterem, który regularnie dostarcza im teksty seo, które następnie trafiają na bloga bądź do katalogów internetowych. [2]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Copywriter -gazetapraca.pl
  2. Copywriter Seo a Pozycjonowanie stron internetowych, Copywriting, Content Marketing, Seo Copywriting, Pozycjonowanie stron Internetowych, 19 sierpnia 2016 [dostęp 2016-09-14].