Cove Rangers F.C.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cove Rangers
Pełna nazwa

Cove Rangers Football Club

Przydomek

Rangers

Data założenia

1922

Liga

Scottish League One

Państwo

 Wielka Brytania

Adres

Cove Bay,
Szkocja

Stadion

Allan Park

Trener

Paul Hartley

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Cove Rangersszkocki zespół piłkarski z Cove Bay, przedmieścia Aberdeen, założony w 1922 roku. Obecnie gra w Scottish League One.

Trenerem drużyny jest Paul Hartley.

Klub został założony w 1922 i do 1985 grał w lidze amatorskiej. W 2001 po raz pierwszy wygrali mistrzostwa Highland League – sukces tym większy, że zdobyty wraz z trzema innymi tytułami określanymi wspólnie jako poczwórna korona Highland League, Aberdeenshire Shield, Scottish Qualifying Cup i League Cup.

W sezonie 2007-08 zespół doszedł do 4 rundy Pucharu Szkocji.
W tym samym roku Cove Rangers aplikowało do gry w Scottish Football League ze względu na wycofanie się z rozgrywek klubu Gretna F.C. 3 czerwca 2008. Pozostałymi kandydatami były kluby: Spartans F.C., Annan Athletic oraz Preston Athletic F.C.[1]. Ostatecznie miejsce przypadło zespołowi z Annan, ze względu na ich doskonałą infrastrukturę.

W 2010 roku powróciły rozmowy na temat gry w SFL oraz rozbudowy lub zmiany stadionu na większy i nowocześniejszy. W 2019 roku po wygranych barażach z Berwick Rangers klub awansował do 4. ligi (Third Division), dzięki czemu klub zmienił status z amatorskiego na profesjonalny. W 2020 roku wskutek przedwcześnie zakończonych rozgrywek z powodu pandemii koronawirusa przyjęto tabelę sprzed przerwania rozgrywek za ostateczną. Zespół beniaminka był liderem i zanotował kolejny awans i tym samym po raz kolejny pobił swój klubowy rekord pod względem najwyższej ligi. W sezonach 2020/21 i 2021/22 grał w 3. lidze szkockiej (Second Division). W 2022 roku wygrał rozgrywki Second Division i awans do drugoligowej First Division. Spośród drużyn, które kiedyś grały w amatorskich rozgrywkach 5. ligi (Football League) ekipa z Cove jest obecnie najwyżej w hierarchii ligowej na zawodowym szczeblu w Szkocji. Jednakże w 2023 roku klub zajął ostatnie 10. miejsce w drugiej lidze (First Division) i spadł do 3. ligi (League Two). Spośród dawnych amatorskich klubów zagra w tej samej lidze co Kelty Hearts, które też kiedyś było w Football League.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]