Przejdź do zawartości

Critérium International

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Critérium International – trzyetapowy wyścig kolarski organizowany we Francji każdej wiosny. Do 1980 znany był pod nazwą Critérium National de la Route, a rozgrywany jest od roku 1932. Przez wiele lat były to swego rodzaju nieoficjalne mistrzostwa Francji, a dopiero w 1979 pozwolono startować zawodnikom także z innych krajów.

W świecie kolarskim określa się te zawody jako "Mini-Tour de France". Każdy wyścig składa się z trzech etapów: wyścigu ze startu wspólnego, krótkiej czasówki i etapu górskiego. Oprócz klasyfikacji generalnej są także klasyfikacje poboczne: górska i punktowa (dla sprinterów). Kolory koszulek odpowiadają tym z Tour de France. Prowadzona jest także klasyfikacja drużynowa.

W wyścigu tym wygrywały takie sławy kolarstwa jak Jacques Anquetil, Bernard Hinault czy Miguel Indurain. Najwięcej zwycięstw (po 5) odnieśli dwaj Francuzi i Niemiec: Emile Idée, Raymond Poulidor i Jens Voigt.

Obecnie wyścig ma najwyższą kategorię (2.HC) przyznawaną przez UCI wyścigom wieloetapowym będącym poza cyklem World Tour.

Lista zwycięzców[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]