Cryptocephalus imperialis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cryptocephalus imperialis
Laicharting, 1781
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

stonkowate

Podrodzina

Cryptocephalinae

Plemię

Cryptocephalini

Podplemię

Cryptocephalina

Rodzaj

Cryptocephalus

Podrodzaj

Cryptocephalus s. str.

Gatunek

Cryptocephalus (Cryptocephalus) imperialis

Synonimy
  • Cryptocephalus bistripunctatus Germar, 1824
  • Cryptocephalus inexternus Pic, 1910
  • Cryptocephalus posticeinstitutus Pic, 1900
  • Cryptocephalus salicis Olivier, 1808

Cryptocephalus imperialisgatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Cryptocephalinae. Zamieszkuje palearktyczną Eurazję od Półwyspu Iberyjskiego po Iran i Ałtaj.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek po raz pierwszy został naukowo opisany w 1781 roku przez Johanna Nepomuka von Laichartinga[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o krępym, walcowatym ciele długości od 4,5 do 8 mm. Ubarwienie głowy, przedplecza i tarczki jest całkiem czarne. Czułki mają człony od drugiego do piątego ubarwione czerwonawo, pozostałe zaś brunatnie lub czarniawo. Przedplecze ma błyszczący, drobno i skąpo punktowany dysk oraz matowe, gęsto pomarszczone i punktowane obrzeżenia boczne. Tylna połowa krawędzi bocznych przedplecza jest w całości widoczna od góry. Pokrywy mają tło żółte lub pomarańczowe, a wzór czarny, obejmujący rąbek wzdłuż szwu i brzegów tylnych oraz po jednej kropce na guzie barkowym i po dwie w tyle pokrywy, przy czym jedna z tylnych może zanikać lub obie tylne mogą być połączone w krótką i skośną przepaskę. Genitalia samca cechują się prąciem z trzema ząbkami na przedniej krawędzi oraz rozwartymi wyrostkami bocznymi[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten jest kserotermofilem – zasiedla stanowiska suche i ciepłe[3]. Owady dorosłe zwykle aktywne są od maja do czerwca[4] lub lipca, ale istnieje pojedyncze doniesienie o okazie odłowionym we wrześniu[3]. Spotyka się je na drzewach i krzewach liściastych oraz koniczynach[4]. Roślinami pokarmowymi larw przypuszczalnie są leszczyny[2] lub dęby[3].

Gatunek palearktyczny. W Europie znany jest z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch[1], Polski[2], Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej, Grecji oraz europejskich części Rosji i Turcji[1]. Dalej na wschód rozprzestrzeniony jest przez Azję Zachodnią[1], w tym w Abchazji[2] po Iran[3] i Ałtaj[4]. W środkowej i wschodniej części Europy północna granica jego zasięgu biegnie wzdłuż Sudetów, Karpat oraz przez Podole[2] i Rodopy[4].

Owad ten w całym zasięgu jest spotykany rzadko i pojedynczo[3]. W Polsce gatunek ten znajdowany był w części południowo-zachodniej i pod Tatrami[4][2], jednak ostatnie jego stwierdzenia pochodzą z początku XX wieku i jego występowanie współczesne w tym kraju jest niepewne[4]. Na „Czerwonej liście gatunków zagrożonych Republiki Czeskiej” gatunek ten umieszczony został ze statusem zagrożonego wymarciem (EN)[5]. W Niemczech ma status gatunku bliskiego wymarcia[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Cryptocephalus (Cryptocephalus) imperialis Laicharting, 1781. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2021-07-25].
  2. a b c d e f Andrzej Warchałowski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 94 Stonkowate - Chrysomelidae. Część ogólna i podrodziny Donaciinae, Orsodacninae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Lamprosomatidae, Eumolpinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1971.
  3. a b c d e f Matthias Borer, Peter Herger, Christoph Germann. Zum Vorkommen zweier heimlicher Blattkäfer in der Schweiz: Cryptocephalus imperialis (Laicharting, 1781) und C. octomaculatus Rossi, 1790 (Coleoptera, Chrysomelidae). „Entomo Helvetica”. 13, s. 73-79, 2020. 
  4. a b c d e f B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Stonkowate – Chrysomelidae, część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (16), 1990. 
  5. Jan Farkač, David Král, Martin Škorupík: Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. List of threatened species in the Czech Republic. Invertebrates.. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2005. ISBN 80-86064-96-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]