Csepel (dzielnica)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Budapesztu Csepel
dzielnica Budapesztu
Herb
Herb Csepel
HEV MXA csepel.jpg
Miasto Budapeszt
Status dzielnica
W granicach Budapesztu 1950 r.
burmistrz dzielnicy Szilárd Németh
Powierzchnia 25,75 km²
Ludność (2003)
 • liczba ludności
 • gęstość

76 320
2 964 os./km²
Kod pocztowy 1211 - 1215
Położenie na planie Budapesztu
Położenie na planie Budapesztu
Położenie na mapie Budapesztu
Mapa lokalizacyjna Budapesztu
Csepel
Csepel
Położenie na mapie Węgier
Mapa lokalizacyjna Węgier
Csepel
Csepel
Ziemia 47°25′N 19°05′E/47,416667 19,083333
Strona internetowa

Csepel – dwudziesta pierwsza dzielnica stolicy Węgier, Budapesztu.

Nazwa i położenie[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica Csepel znajduje się w południowej części miasta. Jest w całości położona na wyspie o tej samej nazwie - Csepel.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa Csepel stała się ważnym ośrodkiem po migracji Węgrów do Panonii na początku X wieku we wczesnym okresie panowania Árpádów. Wyspa pozostała lubianym miejscem królów węgierskich w średniowieczu. Od 1484 roku Csepel był ślub-obecnie do przyszłych królowych węgierskich. W XVI wieku Turcy osmańscy całkowicie zniszczyli istniejące także w północnej części wyspy wioski i posiadłości królewskie. Pod koniec XVI wieku na wyspie osiedlili się serbscy uchodźcy z okupowanej przez Turcję Serbii. Na początku XVIII wieku książę Eugeniusz Sabaudzki, będący wówczas właścicielem wyspy, ponownie założył osadę, w której osiedlili się niemieccy i austriaccy koloniści. Stała się niezależną gminą w 1742 roku. Pierwsze duże osiedle znajdowało się w okolicy dzisiejszego Szabadkikötő. Osada została całkowicie zniszczona przez wielką powódź z 1838 roku. Nową osadę zbudowano na wyżej położonych terenach wyspy - dzisiejsze Ófalu (pol. Stara Wieś). Miasto liczyło 9462 osób, według spisu z 1910 r. (skład etniczny: 84% Węgierów i 18% Niemców). 1 stycznia 1950 roku północna część wyspy Csepel została włączona w skład miasta Budapeszt, jako jedna z dzielnic miasta.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Mimo położenia na wyspie, dzielnica jest dobrze skomunikowana z resztą miasta. Most Gubacsi łączy Csepel z peszteńską dzielnicą Pesterzsébet, a most na ulicy Szabadkikötő út łączy Csepel z dzielnicą Ferencváros. Z centrum miasta dzielnicę łączy także most kolejowy, po którym kursuje kolej Csepel HÉV, dojeżdżająca aż do Nagykörút.

Sport[edytuj | edytuj kod]

W dzielnicy Csepel mieści się siedziba klubu piłkarskiego Csepel FC.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]